Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ćwiczenia służb ratowniczych

Data publikacji 07.11.2007

Dzisiaj o godz. 10:00 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie otrzymał telefoniczne zgłoszenie, że do budynku Urzędu Miejskiego w Dzierżoniowie, wtargnęły nieznane osoby - prawdopodobnie porywacze i nie chcą opuścić tych pomieszczeń. Z przekazanych informacji wynika, że sprawcy w pomieszczeniach budynku przetrzymują kilku pracowników, w tym burmistrza.

Natychmiast po otrzymaniu takiej informacji dyżurny na miejsce zdarzenia skierował patrol Policji. O całym zdarzeniu poinformowane zostały również inne służby - Centrum Zarządzania Kryzysowego, Pogotowie Ratunkowe, Straż Pożarna, Straż Miejska. Po potwierdzeniu tych informacji na miejsce skierowane zostają dodatkowe siły policyjne. Podjęta zostaje decyzja o ewakuacji pozostałych osób przebywających w budynku.

Po zakończeniu ewakuacji okazuje się, że brakuje kilku pracowników urzędu, w tym burmistrza. Policjanci sprawdzają wszystkie pomieszczenia, czy czasem ktoś nie pozostał we wnętrz budynku. W tym czasie na miejsce dociera grupa negocjatorów, która podejmuje negocjacje z porywaczami. W trakcie negocjacji porywacze żądają podstawienia samochodu z pełnym bakiem paliwa i umożliwienia im swobodnego wyjazdu wraz z burmistrzem poza teren miasta oraz wydania wszystkich pieniędzy z kasy miasta.

Porywacze po przedstawieniu żądań, nie chcą rozmawiać z negocjatorami. Pod budynek urzędu podstawiony zostaje samochód oraz wydane zostają pieniądze w zamian za uwolnienie przetrzymywanych pracowników. Zarządzona zostaje blokada dróg wyjazdowych. Cały czas w gotowości do działań jest grupa realizacyjna. W trakcie gdy porywacze wychodzą z budynku i podchodzą do samochodu zostają obezwładnieni i zatrzymani. Wszystkie osoby zostają uwolnione.

Po zakończeniu akcji i uwolnieniu wszystkich osób, do budynku urzędu wracają pracownicy. W pewnym momencie z nieustalonych przyczyn następuje wybuch. W budynku dochodzi do pożaru. Palą się pomieszczenia biurowe, w których przebywają osoby. Są osoby ranne. Podjęte zostają natychmiast działania ratownicze.

W zakresie działań porządkowych policjanci podejmują czynności mające na celu:

* udzielenie pierwszej pomocy przedlekarskiej poszkodowanym,
* umożliwienie swobodnego dojazdu i wyjazdu ekipom i jednostkom
ratowniczym,
* zorganizowanie objazdów rejonów zagrożonych oraz informowanie o
objazdach,
* ochronę porządku w miejscu działania ekip ratowniczych ,
* ochronę pozostawionego mienia,
* udostępnienie policyjnych obiektów na potrzeby kierowania
działaniami ratowniczymi.

W tym samym czasie działania ratownicze prowadzą jednostki Straży Pożarnej oraz zespoły ratownictwa medycznego.

Na szczęście były to tylko ćwiczenia mające na celu zgranie działań Policji z innymi służbami w powiecie, odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo obywateli w przypadku wystąpienia tego rodzaju zdarzenia.

Również w Trzebnicy odbyły się podobne ćwiczenia samorządu i służb ratowniczych w przypadku wystąpienia zagrożenia życia i zdrowia w związku z podłożeniem ładunku wybuchowego w jednej ze szkól w Trzebnicy. Celem tych działań było sprawdzenie funkcjonowania systemu zarządzania kryzysowego na terenie powiatu trzebnickiego.

O godzinie 10.00 dyrektor szkoły poinformował dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Trzebnicy o odebraniu anonimowego telefonu, że na terenie szkoły został podłożony ładunek wybuchowy. W szkole znaleziony został pakunek nie wiadomego pochodzenia. Na miejsce natychmiast skierowany został patrol Policji, który potwierdził to zgłoszenie. Podjęta została decyzja o ewakuacji szkoły. Na miejsce skierowane zostały kolejne siły policyjne oraz inne służby ratownicze. Znaleziony ładunek został zneutralizowany. Po sprawdzeniu wszystkich pomieszczeń szkoły przez funkcjonariuszy do szkoły wrócili uczniowie i nauczyciele.
Powrót na górę strony