Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Życiodajny krwioobieg” oplótł Radom

Data publikacji 14.09.2014

Prawie 70 osób oddając ponad 30 litrów krwi wsparło akcję "Życiodajny krwioobieg”, która odbyła się 13 września w Radomiu. Jej organizatorzy, wśród których nie zabrakło mazowieckich policjantów, promowali wśród mieszkańców miasta honorowe krwiodawstwo oraz zasady udzielania pierwszej pomocy. Był to też czas podsumowania dziesięciu lat krwiodawstwa wśród policjantów i pracowników cywilnych KWP zs. w Radomiu.

Pomimo ogromnego postępu medycyny, dotąd nie udało się wytworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew. Krew jest niezbędna w wielu sytuacjach np.: dla poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, przy wielu operacjach, przy przeszczepach narządów. Jedynym źródłem krwi są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że oddanie krwi to rodzaj posłannictwa.

Policjanci doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest, by krwi nigdy nie brakowało, nieraz bowiem są świadkami tragicznych wypadków, z których do szpitala przewożono rannych wprost na stół operacyjny. Praca w Policji to służba dla społeczeństwa, dlatego policjanci i pracownicy cywilni zawsze odpowiadają na apele dotyczące oddawania krwi.

Pierwsza zbiórka krwi wśród radomskich policjantów odbyła się w lipcu 2004 roku. Jej pomysłodawcami byli Rafał Jeżak, ówczesny rzecznik prasowy KMP w Radomiu, a obecnie pracownik Wydziału Komunikacji Społecznej KWP zs. w Radomiu i Inga Pawłowska, która pracowała wtedy w Zespole Prasowym mazowieckiej policji, a obecnie jest funkcjonariuszem ONZ w Austrii. Mazowieccy policjanci i pracownicy cywilni komendy oddali już przez dziesięć lat kilkaset litrów krwi.

Aby podsumować te 10 lat honorowego krwiodawstwa Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Mazowieckiego w Radomiu, Komenda Wojewódzka Policji zs. w Radomiu oraz Stowarzyszenie „Budujemy Przystań” zorganizowali 13 września festyn dla mieszkańców Radomia.

W czasie festynu wszyscy chętni mogli oddać krew w specjalnie do tego celu przeznaczonym ambulansie oraz stanowiskach znajdujących się w pobliskiej Galerii Słonecznej. Zdecydował się na to prawie 70 osób, a tym samym zasoby RCKiK w Radomiu powiększyły się o ponad 30 litrów krwi. Wśród osób, które oddały tego dnia krew znaleźli się m.in. przewodniczący mazowieckich związkowców Rafał Kruk oraz Robert Król, zastępca szefa związków, a także kierownik radomskiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie Rafał Rajkowski, a także liczne grono osób dobrej woli.

Każdy z krwiodawców mógł także zapisać się jako potencjalny dawca szpiku kostnego. Zachęcał do tego siatkarz Jakub Pastuszka, który dzięki autoprzeszczepowi powrócił do zdrowia i wygrał walkę z chorobą.

Organizatorzy festynu przygotowali dla krwiodawców wiele atrakcji. Służby mundurowe, w tym Policja, Straż Pożarna, Straż Graniczna, Straż Miejska, Służba Więzienna i Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Radomiu przygotowały pokazy pojazdów, którymi posługują się w codziennej służbie. Najbardziej obleganymi stanowiskami były jednak te przygotowane przez policjantów z Sekcji Antyterrorystycznej i Laboratorium Kryminalistycznego. Na pierwszym z nich każdy z uczestników festynu mógł przymierzyć strój policyjnego komandosa i wziąć do ręki prawdziwy pistolet, a na drugim zobaczyć, jaki wygląda odcisk linii papilarnych u człowieka. Na stoiskach policjantów z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji, Wydziału Prewencji i Wydziału Ruchu Drogowego KWP zs. w Radomiu można było wziąć udział w licznych konkursach z nagrodami oraz spróbować przejść tor przeszkód w alkogoglach, czy też nauczyć się udzielania pierwszej pomocy.

Wśród atrakcji nie zabrakło także występów muzycznych, które przygotowali uczestnicy konkursu „Co za TALENT” organizowanego corocznie przez serwis cozadzien.pl. Swoich zwolenników miała także zumba.

Sobotni festyn poprowadził znany z programu telewizyjnego „Europa da się lubić” dziennikarz Witold Casetti. Krwiodawcy wzięli także udział w konkursie z cennymi nagrodami, jak tablety, czy przeloty samolotami, które ufundowali sponsorzy festynu. Uczestnicy festynu mogli również zobaczyć, jak wygląda akcja ratownicza i uwalnianie osoby uwięzionej w aucie, którą przeprowadzili radomscy strażacy.

Dzięki zaangażowaniu w „Życiodajny krwioobieg” Stowarzyszenia „Czarni Radom” oraz drużyny siatkarskiej Cerrad Czarni Radom zbiórka krwi będzie kontynuowana także 23 września (wtorek) przed halą sportową Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Radomiu przy ul. Narutowicza 9. Tego samego dnia o godz. 16 odbędzie się charytatywny mecz siatkówki, w którym zmierzą się drużyny Komendy Wojewódzkiej Policji i RCS Cerradu Czarnych Radom.

Sobotni akcja była pierwszym w kraju tego typu przedsięwzięciem propagującym honorowe krwiodawstwo. Jej organizatorzy chcą, by „życiodajny krwiobieg” oplótł w przyszłości cały kraj i w jednym terminie, w każdym województwie odbyły się podobne zbiórki krwi. Już teraz poprzez Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Mazowieckiego w Radomiu swoje wsparcie na przyszłość zaoferowali policyjni związkowcy z terenu Mazowsza, a także zarządy wojewódzkie NSZZ Policjantów z całej Polski.

Organizatorami festynu byli: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Mazowieckiego w Radomiu, Komenda Wojewódzka Policji zs. w Radomiu, Stowarzyszenie „Budujemy Przystań” oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. dr. K. Vietha w Radomiu. Akcję honorowym patronatem objęli Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski, Prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak oraz  Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu bryg. Paweł Frysztak. Patronat medialny nad przedsięwzięciem sprawowała  Radomska Grupa Mediowa.  

KWP Radom / ik

Powrót na górę strony