Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowa, jedyna taka pracownia w kraju

Data publikacji 24.09.2014

Od dziś w Laboratorium Kryminalistycznym Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu działa nowa pracownia badań chemicznych, w której eksperci będą badać krew kierujących pod kontem zawartości środków działających podobnie do alkoholu. To jedyna taka pracownia w kraju. Jest ona dedykowana dla potrzeb policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego.

W uroczystym otwarciu pracowni wziął udział szef mazowieckich policjantów insp. Cezary Popławski oraz zaproszeni goście, między innymi Pan Dariusz Piątek Wicewojewoda Mazowiecki i Pan Leszek Ruszczyk Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego. Wydarzeniu towarzyszy ogólnopolska konferencja naukowa poświęcona bezpieczeństwu w ruchu drogowym w aspekcie badania narkotyków we krwi kierowców. Z tego względu do Radomia przyjechało liczne grono ekspertów w omawianej problematyce, w tym dyrektor Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji insp. dr Waldemar Krawczyk, a także przedstawiciele specjalistycznych instytutów i placówek naukowych.

Celem konferencji jest popularyzacja wiedzy w zakresie bezpieczeństwa na drogach, skupiającej szeroko rozumianą tematykę prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu i narkotyków, jak również wykonywania laboratoryjnych badań toksykologicznych zabezpieczonego materiału od sprawców wypadków drogowych i wydawania opinii kryminalistycznych.

Wspólne obrady grona naukowego, instytutów badawczych, ekspertów laboratoriów kryminalistycznych i policjantów wydziałów ruchu drogowego pozwoli na przybliżenie zagrożeń powodowanych przez kierujących pod wpływem środków odurzających oraz problematyki badawczej z tym związanej.

Konferencja została objęta patronatem honorowym  Komendanta Głównego Policji. Partnerami spotkania jest Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. Patronatem medialnym konferencję objął miesięcznik „Policja 997” i „Laboratorium Przegląd Ogólnopolski”.

(KWP w Radomiu / mw)

Powrót na górę strony