Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Narada prewencyjna w Słupsku

Data publikacji 25.09.2014

Narada naczelników komend wojewódzkich i stołecznej Policji, odpowiedzialnych za służbę prewencją, odbywa się w słupskiej Szkole Policji. Spotkanie prowadzi Dyrektor Biura Prewencji i Ruchu Drogowego KGP insp. Marek Walczak. Podczas narady omówiono funkcjonowanie służby prewencyjnej w wybranych obszarach oraz stopnień realizacji Priorytetów Komendanta Głównego Policji. Rozmawiano o problematyce wykroczeń, w tym w kontekście żebractwa i handlu ludźmi, oraz działaniach związanych z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie. Integralnym blokiem tematycznym była problematyka wykorzystania zwierząt służbowych w Policji.

W trakcie XXI finału Turnieju Par Patrolowych "Patrol Roku" (więcej ►) tradycyjnie odbywa się narada służbowa naczelników służby prewencyjnej. W obradach udział biorą naczelnicy wszystkich KWP/KSP, a także przedstawiciele szkół policyjnych, Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz gospodarze placówki dydaktycznej służby prewencyjnej Policji o najdłuższych tradycjach - Komendant Szkoły Policji Słupsku insp. Jacek Gil wraz ze swoim zastępcą insp. Witoldem St. Majchrowiczem.

Spotkanie moderowane przez Naczelnika Wydziału Prewencji BPiRD mł. insp. Roberta Kumora dotyczy między innymi problematyki optymalnego zabezpieczenia prewencyjnego służbami patrolowo-interwencyjnymi oraz prawidłowej realizacji przez nie zadań, w tym w kontekście zapewnienia prawidłowego nadzoru nad służbą. Wymieniono również doświadczenia w zakresie organizacji i przebiegu eliminacji do turniejów służby prewencyjnej na poziomie lokalnym. Uczestnicy podkreślili, iż jest to istotny element doskonalenia zawodowego podnoszący poziom wiedzy i umiejętności policjantów „pierwszego kontaktu”. Nadanie turniejom właściwej rangi i oprawy nie tylko spotyka się z życzliwym zainteresowaniem mediów, ale przede wszystkim skutkuje pojawieniem się zjawiska zdrowej rywalizacji, jak również samokształcenia i samodoskonalenia policjantów.

W kontekście przygotowania zawodowego omówiono zadania realizowane w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, które to są priorytetowymi zarówno dla Policji jak i MSW.
  
Kolejnym istotnym blokiem tematycznym narady jest problematyka wykroczeń, projektowane zmiany procedury wykroczeniowej, uzyskiwane w tym zakresie efekty oraz kształtowanie polityki karnej w stosunku sprawców wykroczeń. Na tle wykroczeń omawiane będzie zjawisko żebractwa w kontekście zagrożenia handlem ludźmi i zadań służby prewencyjnej w tym obszarze. Doświadczeniami w zakresie wprowadzania nowych rozwiązań organizacyjnych dot. funkcjonowania etatowych komórek ds. wykroczeń podzielił się przedstawiciel KWP w Katowicach.

Integralnym blokiem tematycznym jest problematyka doboru, utrzymania i wykorzystywania psów służbowych w Policji, którą to omówił Kierownik Zakładu Kynologii Policyjnej mł. insp. Marek Hańczuk. Doświadczeniami w zakresie dyslokacji strefowej przewodników psów służbowych w kategorii tropiącej i patrolowo-tropiącej podzielił się przedstawiciel KWP w Białymstoku.

Służba prewencyjna jest największą liczebnie służbą Policji realizującą zadania w bezpośrednim kontakcie ze społeczeństwem, stąd też „prewencjusze” narażeni są na różnego rodzaju zachowania nieakceptowane społecznie. Sposoby zapobiegania oraz zagrożenie przestępczością w służbie prewencyjnej Policji omówi przedstawiciel BSW KGP insp. Piotr Zieliński.

Bardzo istotnym aspektem narady jest możliwość bezpośredniej wymiany doświadczeń oraz, co przyjęto już jako zasadę, omówienie poziomu realizacji wniosków stawianych podczas wcześniejszych spotkań.

(BPiRD KGP / foto SP Słupsk)

 

Powrót na górę strony