Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Narada służby prewencyjnej

Data publikacji 14.10.2014

Narada naczelników komend wojewódzkich i Stołecznej Policji, odpowiedzialnych za służbę prewencyjną oraz koordynatorów ds. dzielnicowych odbywa się w Szkole Policji w Katowicach. Spotkanie prowadzi Zastępca Dyrektora Biura Prewencji i Ruchu Drogowego KGP insp. Ryszard Garbarz. Wiodącym tematem jest problematyka funkcjonowania dzielnicowych.

W trakcie finału VII Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Dzielnicowych „Dzielnicowy Roku” objętych patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych odbywa się narada naczelników służby prewencyjnej oraz koordynatorów ds. dzielnicowych (więcej ►). W spotkaniu uczestniczą również przedstawiciele szkół policyjnych, Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Komendant Szkoły Policji w Katowicach insp. Jarosław Kaleta wraz ze swoim zastępcą Jarosławem Gałuszką – gospodarze najmłodszej, aczkolwiek już posiadającej tradycję, placówki dydaktycznej służby prewencyjnej Policji, która niedawno obchodziła 15-lecie swojego powstania.

Spotkanie, moderowane przez Naczelnika Wydziału Prewencji BPiRD KGP  mł. insp. Roberta Kumora, poświęcone jest w głównej mierze specyfice funkcjonowania służby dzielnicowych. Podczas narady omówiono struktury organizacyjne komórek dzielnicowych funkcjonujących w poszczególnych garnizonach. Omawiając ich specyfikę wskazano na mocne i słabe strony konkretnych rozwiązań. Doświadczeniami płynącymi z pilotażu wdrażania koncepcji funkcjonowania służby dzielnicowych na terenie garnizonu śląskiego podzielił się nadkom. Dawid Kaszuba.

Policja jako nowoczesna organizacja ukierunkowana na kontakt z ludźmi i służąca ludziom wymaga permanentnego doskonalenia. Możliwości i potrzeby, w zakresie wymiany doświadczeń, na przykładzie funkcjonującego w garnizonie opolskim Forum dzielnicowych – platformy służącej wymianie doświadczeń oraz rozwiązywaniu problemów związanych ze służbą dzielnicowych – omówiła mł. insp. dr Anna Wawrzczak-Gazda, zaś możliwości organizowania, prowadzenia i finansowania doskonalenia zawodowego na przykładzie garnizonu gorzowskiego przedstawił mł. insp. Zbigniew Pytka.

Uczestnicy narady podkreślają, iż istotnym elementem gwarantującym skuteczność działań dzielnicowego jest utożsamianie się ich z problemami zgłaszanymi przez mieszkańców i związanie z rejonem służbowym, stąd też Kierownik Zakładu Służby Prewencyjnej SP w Katowicach – mł. insp. Dariusz Walczak, przedstawił zagadnienie od strony teorii dając wykład pn. Dzielnicowy jako element lokalnej społeczności – zarys problematyki. Dopełnieniem problematyki było przedstawienie przez kom. Macieja Purola efektów uzyskiwanych podczas realizacji na terenie wybranych jednostek garnizonu wielkopolskiego programu „Bezpieczne dzielnice”.

W oparciu o wybrane osiągnięte efekty bezsprzecznie stwierdzono, iż dzielnicowi pełnią bardzo ważne ogniwo w ujawnianiu i ściganiu sprawców przestępstw i wykroczeń, co z kolei jest możliwe jedynie poprzez zagwarantowanie dzielnicowym stabilizacji oraz możliwości rozwoju i awansu zawodowego.  

Bardzo istotnym aspektem narady jest możliwość bezpośredniej wymiany doświadczeń oraz, co przyjęto już jako zasadę, omówienie poziomu realizacji wniosków stawianych podczas wcześniejszych spotkań.

Źródło: BPiRD KGP, foto: Kamila Ulas SP Katowice

 

Powrót na górę strony