Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uważaj na kieszonkowców! Nie daj się oskubać!

Data publikacji 23.12.2014

Uważaj na kieszonkowców! Nie daj się oskubać! To hasła plakatu opracowanego przez policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Opolu. Jest to kolejny element działań profilaktycznych opolskich funkcjonariuszy skierowanych przeciwko kradzieżom kieszonkowym. Pierwsze plakaty trafiły już do autobusów komunikacji miejskiej w Opolu. Mają one przypominać jak uchronić się przed kieszonkowcami, którzy mogą być aktywni szczególnie przed świętami.

Opolscy policjanci non stop prowadzą działania prewencyjne skierowane do szerokiej grupy odbiorców. Przykładem takich akcji może być wizyta Policusia – maskotki opolskiej policji – w centrach handlowych i kolportaż ulotek przestrzegających przed kradzieżami. Innym ze sposobów dotarcia do jak największej grupy ludzi jest akcja rozwieszenia w autobusach komunikacji miejskiej plakatów, przypominających o podstawowych zasadach mogących pomóc w ustrzeżeniu się przed kradzieżą kieszonkową. Został on opracowany przez policjantów Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Opolu, a jego druk sfinansowało miasto.

23 grudnia pierwsze plakaty trafiły do autobusów komunikacji miejskiej i zostały umieszczone w widocznych dla pasażerów miejscach.   

Z analiz policyjnych wynika, że kieszonkowcy zazwyczaj działają w grupie. Kradną w autobusach, sklepach, pociągach i na dworcach kolejowych czyli w tych miejscach gdzie jest duże skupisko ludności. Okradają pasażerów i klientów sklepów z pieniędzy, kart bankomatowych czy dokumentów.

Do najczęściej stosowanych przez nich metod należą „sztuczny tłok”. Sprawcy usypiają czujność ofiary, popychając ją i aranżując ścisk wokół niej a w powstałym zamieszaniu, w ciągu kilku sekund, z torebki czy kieszeni znika portfel. „Na kosę” – kradzież dokonywana jest przez przecięcie kieszeni, torebki czy siatki oraz „zza parawanu” – sprawca dla ukrycia swego działania posługuje się płaszczem przewieszonym przez rękę.

Przy wyciąganiu przedmiotów z kieszeni złodzieje posługują się m.in. drucikami i spinkami  do włosów albo działają „gołą ręką” stosując wyuczone chwyty. Zdarza się, że dla zmylenia uwagi, krzyczą „uwaga, złodzieje”. Wówczas każdy odruchowo sięga po portfel, wskazując obserwującym go złodziejom miejsce, gdzie trzyma pieniądze.

Członkowie kilkuosobowych grup złodziejskich często mają przydzielone zadania:

„robotnik” – kradnie,

„tycer” – obserwując typuje przyszłą ofiarę, stwarza sztuczny tłok,

„świeca” – prowadzi obserwację, rozpoznaje przebywających w rejonie kradzieży policjantów,

„konik” – przyjmuje od innego złodzieja skradzione przedmioty i odchodzi w bezpieczne miejsce.

Ofiarami kradzieży stać się mogą zarówno mężczyźni, trzymający portfele w tylnej kieszeni spodni, jak i kobiety, które trzymają pieniądze w przewieszonych przez ramię torebkach.

(KWP w Opolu / ap)

Powrót na górę strony