Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejni oszuści oszukujący seniorów wpadli na gorącym uczynku

Data publikacji 12.05.2016

Nawet do 8 lat pozbawienia wolności może grozić 2 osobom, zatrzymanym na gorącym uczynku przez wrocławskich policjantów, a podejrzanym o oszustwa na szkodę osób starszych. Podejrzani próbowali wyłudzić pieniądze, podszywając się za policjanta. Wpadli w zasadzkę przygotowaną przez prawdziwych funkcjonariuszy. Z kolei w Lublinie, dzięki wzorowej postawie 81-latki, udało się zatrzymać 45-latka, który przyszedł pod blok pokrzywdzonej, aby odebrać od niej pieniądze.

Policjanci Wydziału Kryminalnego z komisariatu na terenie wrocławskiej dzielnicy Fabryczna, w wyniku prowadzonych działań zatrzymali na gorącym uczynku 2 osoby, podejrzewane o oszustwa na szkodę osób starszych. Zatrzymani, to 19–letnia kobieta i 25–letni mężczyzna, mieszkańcy Łodzi. Oboje podejrzani trafili do policyjnego aresztu.

Oszuści wpadli w zasadzkę przygotowaną przez policjantów po tym, jak funkcjonariusze otrzymali informację od jednej ze starszych mieszkanek Wrocławia o podejrzeniu próby oszustwa. Według zgłaszającej, zadzwoniła do niej najpierw kobieta podszywająca się za członka rodziny, a po chwili zadzwonił mężczyzna, podając się za funkcjonariusza, który poinformował, że kobieta która wcześniej dzwoniła, to oszustka chcąca wyłudzić pieniądze.

Mężczyzna, który podszył się pod funkcjonariusza, wypytywał pokrzywdzoną o oszczędności i gdzie je przechowuje. Zgłaszająca zorientowała się, że to oszuści i niezwłocznie powiadomiła Policję. Działania podjęli policjanci pionu kryminalnego, którzy cały czas byli w kontakcie ze zgłaszającą. Podejrzani o oszustwo i próbę wyłudzenia pieniędzy wpadli w przygotowaną przez policjantów zasadzkę.

Idąc dalej tropem, policjanci z komisariatu Wrocław – Fabryczna sprawdzili pokój hotelowy, w którym zameldowali się podejrzani. Tam zabezpieczono m.in. komputer i pieniądze. Jak podejrzewają funkcjonariusze, oboje podejrzani przyjechali do Wrocławia prawdopodobnie zaledwie kilka dni wcześniej. Zatrzymany mężczyzna okazał się też być poszukiwanym przez łódzkich policjantów. Obecnie wrocławscy funkcjonariusze wyjaśniają wszystkie okoliczności tego przestępczego procederu. 

----

"Babciu, to ja wnuczek, wiesz jak mam na imię?" - usłyszała w słuchawce telefonu w zeszły poniedziałek 81-letnia mieszkanka lubelskiego osiedla LSM. "Bogdan, to Ty?" - odpowiedziała kobieta, wymyślając imię swojego wnuczka, który w rzeczywistości nazywa się inaczej. Kiedy dzwoniący mężczyzna odpowiedział "Tak, to ja", dzielna staruszka od razu poznała się, że ma do czynienia z oszustem. Razem z nią w mieszkaniu była jej dorosła wnuczka,  której gestami dała znać, by zadzwoniła na policję, jednocześnie rozmawiając ze swoim fałszywym "wnuczkiem", który zadzwonił po pomoc. Potrzebował 25 tys. zł, by zapłacić za szkodę jaką wyrządził, mając wypadek samochodowy. 

Wnuczka kobiety powiadomiła policję o tym, iż mają do czynienia z oszustem, który chce wyłudzić od jej babci pieniądze. Dzięki wzorowej postawie 81-latki z Lublina, która przeciągała rozmowę z fałszywym "wnuczkiem" aż do przyjazdu policji, oszust został zatrzymany. Kobieta ustaliła z oszustem przez telefon, że paczkę z pieniędzmi w kwocie 25 tys. zł rzuci przez okno jego koledze. Będący już na miejscu patrol wywiadowców z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie, zauważył mężczyznę w wieku 45 lat, który widząc w oknie starszą kobietę, machał rękoma by rzuciła mu paczkę. W tym momencie policjanci zatrzymali sprawce na gorącym uczynku usiłowania oszustwa. Nie był to jego pierwszy konflikt z prawem, mężczyzna był wcześniej karany za kradzież z włamaniem.

Wczoraj mężczyzna został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej Lublin - Południe w Lublinie gdzie usłyszał zarzuty. Sąd przychylił się do wniosku prokuratora i podejrzany został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy. Za usiłowanie oszustwa grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

 

Coraz częściej starsze osoby nie dają się oszukać. Coraz lepsze efekty przynosi też współpraca Policji m.in. z placówkami bankowymi, które coraz częściej informują Policję o podejrzeniach podczas wypłacania przez osoby starsze większych kwot pieniędzy.

Jednak mimo działań prowadzonych przez Policję, skutkujących zatrzymaniami osób oszukujących w ten sposób osoby starsze, nadal pojawiają się kolejni oszuści. Dlatego w celu uniknięcia przestępstwa, tak ważna jest postawa i czujność samego potencjalnego pokrzywdzonego.

Dlatego radzimy:

  • bezwzględnie stosować zasadę ograniczonego zaufania, szczególnie w sytuacjach wymagających naszej pomocy finansowej,
  • informować Policję o każdej próbie oszustwa,
  • konsultować się z najbliższymi w przypadku kontaktu osoby potrzebującej naszych pieniędzy,
  • nie przekazywać osobom podającym się za funkcjonariuszy służb mundurowych żadnych środków pieniężnych i kosztowności,
  • prosić o wylegitymowanie się osoby podającej się za funkcjonariusza – do czego ma obowiązek– ze stopnia, imienia i nazwiska, miejsca pełnienia służby czy też identyfikatora kadrowego. Podane dane radzimy zapisać, aby następnie potwierdzić, czy dana osoba to faktycznie funkcjonariusz.

Pamiętajmy – Policja NIGDY telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie prosi o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji!

(KWP we Wrocławiu / KWP w Lublinie / ms)

 

Film Kolejni oszuści podszywający się pod funkcjonariuszy wpadli na gorącym uczynku

Pobierz plik Kolejni oszuści podszywający się pod funkcjonariuszy wpadli na gorącym uczynku (format mp4 - rozmiar 5.56 MB)

Film Kolejni oszuści oszukujący seniorów wpadli na gorącym uczynku

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Kolejni oszuści oszukujący seniorów wpadli na gorącym uczynku (format flv - rozmiar 6.99 MB)

Powrót na górę strony