Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uważaj na oszustów

Data publikacji 30.06.2016

Podszywają się pod znane firmy. Później na adresy mailowe przesyłają fikcyjne faktury za gaz lub prąd. Rachunki do złudzenia przypominają oryginalne. Na dodatek załączniki infekują nasze komputery złośliwym oprogramowaniem. Tak działają oszuści internetowi. Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej wschowskiej komendy przedstawili 11 zarzutów oszustwa 32 - letniemu mieszkańcowi Nowej Soli. Mężczyzna działał na terenie powiatu wschowskiego na przełomie marca i maja ubiegłego roku. Aby nie stać się ofiarą oszustów pamiętajmy: zanim cokolwiek podpiszemy poświęćmy dłuższą chwilę i zapoznajmy się z treścią przedłożonych do podpisu dokumentów. Przeczytajcie również jak można uchronić się przed oszustami.

Pomysłowość i kreatywność oszustów żerujących na nieświadomych osobach nie zna chyba granic. Stosowane przez przestępców metody wciąż niestety pozwalają im bogacić się łatwym kosztem. Przykładów jest mnóstwo, dlatego też zanim cokolwiek podpiszemy poświęćmy dłuższą chwilę i zapoznajmy się z treścią przedłożonych do podpisu dokumentów.

Dzięki skutecznej pracy wschowskich policjantów mężczyzna odpowiedzialny za oszustwa odpowie przed sądem. Specjaliści od zwalczania przestępczości gospodarczej przedstawili 11 zarzutów oszustwa 32 - letniemu mieszkańcowi Nowej Soli, który działał na przełomie marca i maja ubiegłego roku. Obrana przez oszusta taktyka w każdym przypadku była taka sama. Mężczyzna pukał do drzwi przypadkowo wybranych mieszkań, podając się za pracownika energetyki. Wchodził do mieszkań pod pretekstem sprawdzenia i spisania licznika. Po kilku minutowej rozmowie z właścicielami mieszkań prosił o podpisanie dokumentów dotyczących tej kontroli. Nieświadomi domownicy podpisywali przedłożone do podpisu dokumenty. Jak się okazało mężczyzna wprowadzał osoby w błąd co do treści i znaczenia podpisywanych dokumentów. 32- latek uzyskiwał wzory podpisów, które następnie podrabiane były na pozostałych pismach, pełnomocnictwach w celu ostatecznej realizacji umowy. Finałem oszukańczych zamiarów nowosolanina było zawarcie wiążącej umowy z innym dostawcą energii elektrycznej. Za każdą zrealizowaną umowę zagwarantowaną miał prowizję, a nieświadome jego fałszywych zamiarów osoby problemy z rozwiązaniem tej umowy.

W trakcie składania wyjaśnień mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów.

Pamiętajmy, że zanim cokolwiek podpiszemy musimy dokładnie zapoznać się z treścią pisma. Szczególnie zwracajmy uwagę o to, czego dotyczy przedłożony do podpisu dokument. Zwracajmy również uwagę na to, co zapisane jest drobnym drukiem. Kierujmy się prostą zasadą „nie podpisujmy, jeśli nie rozumiemy”.

....

Jedną z ostatnio stosowanych przez oszustów metod jest przesyłanie mailem rachunku za fikcyjną usługę. Przestępcy podszywają się przy tym pod znane marki i instytucje, w tym także państwowe. Konto widniejące na elektrycznej fakturze należy do przestępców.
Oszuście do wiadomości dodają załączniki, które po otwarciu instalują na naszych komputerach złośliwe oprogramowanie. Pamiętajmy aby nigdy bez uprzedniej weryfikacji nie płacić takiej faktury oraz nie otwierać dołączonych załączników.

Na co należy zwrócić uwagę.
Korespondencja przypomina do złudzenia tą, którą stosują banki, serwisy aukcyjne lub inne instytucje. Zanim otworzymy załącznik lub odnośnik, sprawdźmy dokładnie adres mailowy, z którego wiadomość została wysłana.
W przypadku otrzymania faktury za usługę, dokładnie zweryfikujmy firmę oraz upewnijmy się, że rzeczywiście dana usługa została wykonana, a numer konta jest właściwy. Zobaczmy czy email nie zawiera błędów stylistycznych, ortograficznych, logicznych itp. Nigdy nie otwierajmy skompresowanych załączników!!!
Jak się zabezpieczyć.

Uważajmy na to, komu pozwalamy korzystać z naszych kont i sprzętu komputerowego. Nigdy nie należy podawać swoich danych do logowania osobom trzecim. Jeśli pozwalamy innym użytkownikom na podłączenie się do naszej sieci, ograniczajmy możliwość podłączania zewnętrznych nośników. Starajmy się regularnie wykonywać kopie bezpieczeństwa, a ważne dla nas pliki zapisywać na zewnętrznych nośnikach. Stosując kilka prostych zasad możemy uniknąć stania się ofiarą internetowego przestępcy. Przy logowaniu na strony banku sprawdźmy czy tzw. kłódka jest zgodna z danym bankiem (można to sprawdzić we właściwościach). Nie stosujmy tych samych haseł i zmieniajmy je co najmniej raz w miesiącu, nie używajmy pirackich programów.
Każde podejrzenie co do sfingowanych witryn należy jak najszybciej przekazać policjantom lub pracownikom danego banku czy innej instytucji.

(KWP Gorzów Wlkp., Kwp Opole /dk)

Powrót na górę strony