Starsze małżeństwo niemal straciło oszczędności życia - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Starsze małżeństwo niemal straciło oszczędności życia

Data publikacji 14.09.2016

Co jakiś czas Policja odnotowuje kolejne przypadki oszustw, gdzie przestępcy podszywając się pod pracowników administracji, znajomych członków rodziny czy policjantów, cel zawsze mają ten sam - okraść seniorów. Często zabierając im oszczędności całego życia. Tak też było wczoraj w Warce. Dlatego policjanci apelują do osób starszych i ich rodzin o czujność i ostrożność.

Przykładem może być wczorajsze zdarzenie z Warki, gdzie tylko dzięki przychylności losu starsi ludzie nie stracili oszczędności życia. Sytuacja wyglądała klasycznie jak na sposób działania oszustów. Do 78-letniej mieszkanki miasta zadzwonił mężczyzna podając się za kuriera. Za chwilę do kobiety zatelefonował kolejny mężczyzna przedstawiając się za policjanta z Góry Kalwarii. Głos w telefonie tłumaczył, że zajmuje się rzekomymi oszustwami kuriera, z którym kobieta przed chwilą rozmawiała. Przekonywał, że aby pomóc w jego ujęciu seniorka musi wyjąć z banku wszystkie swoje pieniądze i przekazać je właśnie jemu – policjantowi. Kobieta niewiele się zastanawiając wraz z mężem poszła do banku i podjęła oszczędności, po czym czekała na dalsze instrukcje. W związku z tym, że oszuści z jakiegoś powodu już się nie odezwali, to małżeństwo udało się do Komisariatu Policji w Warce by przekazać gotówkę. Po wysłuchaniu historii dla prawdziwych policjantów wszystko stało się jasne. Małżeństwo miało paść ofiarą kolejnych oszustów. Starsi ludzie byli gotowi oddać kilkadziesiąt tysięcy złotych oszustom, którzy bez skrupułów chcieli wykorzystać dobroć i łatwowierność starszych ludzi.

Biorąc pod uwagę opisane zdarzenie policjanci apelują i przestrzegają przed nieznajomymi osobami dzwoniącymi, pukającymi do drzwi domu czy mieszkania. Jak widać nie wszyscy mają uczciwe zamiary. Policja apeluje do wszystkich osób, zwłaszcza starszych, aby zachowali więcej ostrożności i czujności w kontaktach z obcymi. Natomiast rodziny prosimy o to by uświadamiali swoich bliskich o możliwych zagrożeniach. Tłumaczmy by nie wierzyć obcym osobom, które przedstawiają różne historie, na koniec których proszą o pieniądze. Uczmy na co zwrócić uwagę i jak się zachować w razie, gdy mamy do czynienia z oszustami.

I najważniejsze -pamiętajmy, że POLICJA NIGDY NIE ŻĄDA PIENIĘDZY na jakikolwiek cel !!!

(KWP w Radomiu / mw)

Powrót na górę strony
Polska Policja