Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mazowieccy policjanci wymieniali doświadczenia w Czechach

Data publikacji 17.10.2016

Mazowieccy policjanci uczestniczyli w międzynarodowym projekcie pn. International Workshop of Anticonflict Teams on Current Challenges in EU, zorganizowanym przez Prezydium Policji Republiki Czeskiej w Pradze. Warsztaty skierowane były do funkcjonariuszy Policji, którzy w swoich obowiązkach służbowych działają w Zespołach Antykonfliktowych. Celem powyższego przedsięwzięcia była wymiana doświadczeń profesjonalistów w zakresie rozwinięcia systemu „miękkiego podejścia” podczas prowadzonych działań policyjnych związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku publicznego, w związku z imprezami sportowymi, zgromadzeniami publicznymi, czy innymi sytuacjami kryzysowymi.

W ciągu kilku dni funkcjonariusze z Czech, Słowacji, Grecji, Belgii, Norwegii, Szwecji, Dolnej Saksonii, Francji, Danii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Ukrainy, Holandii oraz Polski brali udział w konferencji zorganizowanej w Pradze. Konferencja była też okazją do podsumowania 10 lat utworzenia Zespołów Antykonfliktowych w Policji Republiki Czeskiej.

Polskę reprezentowali policjanci z trzech garnizonów. Komendę Wojewódzką Policji zs. w Radomiu reprezentowali I Zastępca KWP insp. Marek Świszcz oraz asp. Bożena Piersa, asystent z KMP w Ostrołęce. Z ramienia Komendy Stołecznej Policji występowali insp. Piotr Owsiewski - I Zastępca Komendanta, mł.insp. Marek Chodakowski - Naczelnik Stołecznego Stanowiska Kierowania KSP, insp. Sławomir Cisowski - Zastępca Naczelnika Wydziału Doskonalenia Zawodowego KSP. Garnizon Wielkopolski reprezentowali mł.insp. Jakub Gorczyński - Naczelnik Sztabu Policji KWP w Poznaniu oraz nadkom. Katarzyna Andrzejczak - ekspert Sztabu oraz koordynator ZAK.

W trakcie kolejnych dni uczestnicy warsztatów zaprezentowali wykorzystanie Zespołów Antykonfliktowych w czasie imprez o podwyższonym lub wysokim ryzyku na terenie krajów europejskich. Uczestniczący w warsztatach eksperci wymieniali się praktyką w przekonywaniu uczestników zgromadzeń do pokojowego rozwiązania konfliktu oraz respektowania poleceń wydawanych przez uprawnione służby tak, aby nie było konieczności używania oddziałów zwartych Policji lub też innego, siłowego sposobu rozwiązania sytuacji.

Dzięki współpracy z czeskimi funkcjonariuszami polscy delegacji odwiedzili Regionalną Dyrekcję Policji Miasta Praga. Wizyta ta umożliwiła zapoznanie się z pracą policjantów na stanowisku kierowania i monitoringu.

Warsztaty umożliwiły poznanie w jaki sposób w Państwach Europy rozmawia się z uczestnikami protestów. Poznanie katalogu środków i narzędzi stosowanych wobec członków zgromadzeń, kibiców sportowych, a także poznanie form współpracy z dowódcami akcji i operacji policyjnych.​​

(KWP w Radomiu / ms)

Powrót na górę strony