Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Współpraca Biura Prewencji KGP z Komendą Główną Ochotniczych Hufców Pracy

Data publikacji 06.12.2016

Współpraca pomiędzy Komendantem Głównym Policji i Komendantem Głównym Ochotniczych Hufców Pracy znalazła umocowanie w porozumieniu, które zostało podpisane w dniu 26 lutego 1993 roku. Praktyczny wymiar zakładanej współpracy znalazł natomiast wyraz w szkoleniu dla kadry wojewódzkich komend oraz centrów kształcenia i wychowania OHP, które zostało zorganizowane przez Komendę Główną OHP w dniach 28-30 listopada 2016 roku w Dobieszkowie, woj. łódzkie.

W ramach wspomnianego wydarzenia przedstawicielka Biura Prewencji KGP przeprowadziła szkolenie w zakresie konstruowania, wdrażania oraz ewaluacji programów profilaktycznych adresowanych do dzieci i młodzieży z grupy ryzyka. Radca Wydziału Prewencji – podinsp. dr Marzena Kordaczuk-Wąs zaprezentowała założenia oraz przebieg procesu standaryzacji policyjnych programów profilaktycznych, a także zasady prowadzenia rzetelnej diagnozy będącej podstawą projektowania programów profilaktycznych i sposoby prowadzenia ewaluacji stopnia realizacji założonych celów profilaktycznych. Spotkanie to było również okazją do podzielenia się wiedzą i  doświadczeniami Policji w obszarze profilaktyki społecznej, które spotkały się z ogromnym zainteresowaniem kadry pedagogicznej i wychowawczej Ochotniczych Hufców Pracy. 

Nawiązując do wspomnianego na wstępie porozumienia warto również podkreślić, że główny cel działalności Ochotniczych Hufców Pracy stanowi budowanie systemu pomocy dla młodzieży zagrożonej i niedostosowanej społecznie, zagrożonej „wypadnięciem” z systemu edukacji, doświadczonej niepowodzeniami szkolnymi lub innymi trudnymi sytuacjami życiowymi. Ochotnicze Hufce Pracy stwarzają warunki do uzupełnienia wykształcenia, zdobycia kwalifikacji zawodowych oraz rozwiązywania problemów psychospołecznych, wychowawczych czy socjalnych w taki sposób, by wspomniana młodzież mogła samodzielnie funkcjonować zarówno w życiu społecznym, jak też na rynku pracy.

Kadra pedagogiczna OHP podejmuje działania resocjalizacyjne i wychowawcze, a także prowadzi działania w zakresie profilaktyki społecznej. Obszar tej działalności stanowi miejsce, gdzie spotykają się zadania realizowane przez wspomniane podmioty oraz Policję. Dążenie do skutecznego zapobiegania przestępczości oraz innym zagrożeniom społecznym, ze szczególnym uwzględnieniem oddziaływań profilaktycznych skierowanych do odbiorów jakimi jest młodzież z grup ryzyka, staje się niejako wspólnym wyzwaniem zarówno dla Ochotniczych Hufców Pracy, jak i Policji.

(KGP / dm)

Powrót na górę strony