Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Narada służbowa służby prewencyjnej

Podczas III Ogólnopolskich Zawodów Narciarskich dla Funkcjonariuszy Policji w Maniowach - Kluszkowcach odbywa się dwudniowa narada służbowa naczelników komend wojewódzkich i Stołecznej Policji oraz przedstawicieli szkół policyjnych, odpowiedzialnych za służbę prewencją. Organizatorem, zarówno zawodów jak i narady, jest Biuro Prewencji KGP. Podczas narady podsumowano funkcjonowanie wybranych obszarów służby prewencyjnej w 2016 roku, a także omówiono nowe wyzwania stawiane przed polską Policją związane z uspołecznianiem jej działań, w tym realizacje programu „Dzielnicowy bliżej nas”.

Naradę otworzył Naczelnik Wydziału Prewencji Biura Prewencji Komendy Głównej Policji mł. insp. Robert Kumor, który omówił efekty uzyskane w poszczególnych obszarach funkcjonowania służby prewencyjnej. Istotną problematyką przedstawioną przez mł. insp. Kumora są działania związane z uspołecznianiem działań Policji, w tym wykorzystanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz odtwarzanie posterunków Policji. Tematyka ta poniekąd wprowadzała uczestników narady w kolejny bardzo ważny temat jakim jest realizacja programu „Dzielnicowy bliżej nas”, którą omówił mł. insp. Arkadiusz Kopczyński. Podinsp. Jarosław Janus omówił doświadczenia wypływające z wdrażania programu na terenie garnizonu łódzkiego.

Zadania i mierniki dla służby prewencyjnej wynikające z Priorytetów Komendanta Głównego Policji na lata 2016-2018, w tym w zakresie służby dzielnicowych omówił kom. Piotr Rzeźnik. Przedmiotową problematykę, w zakresie profilaktyki społecznej i standardów debat społecznych pogłębiła podinsp. dr Marzena Kordaczuk-Wąs. Doświadczeniami w zakresie realizacji zadań w obszarze profilaktyki społecznej podzielili się przedstawiciele garnizonu dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego oraz zachodniopomorskiego.

Istotnym elementem determinującym właściwą realizacje zadań służbowych ma szkolenie
i doskonalenie zawodowe, które pogłębiane jest w ramach cyklicznie prowadzonych turniejów wiedzy zawodowej służby prewencyjnej, w tym Turnieju Par Patrolowych „Patrol Roku” oraz Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Dzielnicowych „Dzielnicowy Roku”.
W zawodach tych uczestniczą wszyscy policjanci patrolowo-interewencji oraz dzielnicowi z terenu całego kraju, których łącznie jest około 27 tysięcy. Przygotowania w zakresie realizacji tych przedsięwzięć omówili przedstawiciele Szkoły Policji w Katowicach oraz Słupsku, które to ośrodki dydaktyczne decyzją Komendanta Głównego Policji odpowiedzialne są za przeprowadzenie ich finałów. W tej konwencji doświadczeniami płynącymi z zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży na terenie garnizonu małopolskiego w ramach operacji „Rubin” podzielił się mł. insp. Piotr Kulesza.

Podczas narady, z racji pory roku jak i miejsca jej organizacji, nieodłącznym tematem jest problematyka związana z organizacją służby patrolowej na zorganizowanych terenach narciarskich, w tym działania w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnych, które to na podstawie doświadczeń garnizonów podkarpackiego i warmińsko-mazurskiego omówili podinsp. Krzysztof Piskor oraz kom. Rafał Kiśluk.

Tradycyjnym elementem każdej narady służbowej służby prewencyjnej są bloki dyskusyjne, podczas których przedstawiciele poszczególnych garnizonów mogą podzielić się własnymi doświadczeniami oraz wymienić poglądy na temat poszczególnych rozwiązań prawno-organizacyjnych.

(KGP / tekst i foto: Arkadiusz Kopczyński)

Powrót na górę strony