Data publikacji 31.05.2017

Na strzelnicy Komendy Głównej Policji 23 maja 2017 roku odbyła się pierwsza tura zawodów „IV Ogólnopolskiej Ligi Strzeleckiej Funkcjonariuszy i Żołnierzy o Puchar Komendanta Głównego Policji pod honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji”. W pierwszej turze czwartej edycji zawodów udział wzięli funkcjonariusze i żołnierze niemal wszystkich formacji, ponad 120 zawodników reprezentujących m.in.: ABW, Wojsko Polskie, BOR, Służbę Więzienną, Służbę Ochrony Kolei, Straż Graniczną, Straż Leśną, Straż Marszałkowską i Policję.

Podobnie jak w latach ubiegłych, Komenda Główna Policji przy współpracy z Komendą Stołeczną Policji, Centralnym Biurem Śledczym Policji, Stołeczną Grupą Wojewódzką IPA oraz Regionem Centralnego Biura Śledczego Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA jest gospodarzem pierwszego etapu zawodów.

W tym roku odbędą się jeszcze dwie edycje zawodów, których organizatorami są: Biuro Ochrony Rządu oraz Komenda Główna Straży Granicznej. Trzecia tura zawodów połączona będzie z galą finałową, której gospodarzem będzie Komendant Główny Policji.

W ramach pierwszej tury zawodów, co jest już zwyczajem Ligii, zorganizowana została konkurencja strzelecka „Przyjaciół Służb”. Dochód z wpisowego od startujących zawodników został przekazany na rzecz Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Czek na kwotę 3440 złotych odebrała Pani Irena Zając -  Prezes Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. W opisanej konkurencji udział wzięli sympatycy służb mundurowych, którzy od pierwszych zawodów wspierają statutowe cele Fundacji.

W tym roku w klasyfikacji indywidualnej open wygrał funkcjonariusz Szkoły Policji w Katowicach z łączną punktacją 155. Zaraz za nim uplasowali się funkcjonariusze BOR i ABW z punktacją 152 i 148 punktów. Wśród kobiet najlepsza była funkcjonariuszka BOR. Policjantka z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie zajęła wysokie, trzecie miejsce, z łączną sumą punktów 117.

Drużynowo, niepokonane były Katowice. Szkoła Policji w Katowicach zajęła pierwsze miejsce z łączną punktacją 434. Drugie miejsce zajęła drużyna BOR zdobywając 430 punktów. Podium zamknęła drużyna Policji z KWP Katowice, która „wystrzeliła” 422 punkty.

Idea jaka przyświeca od czterech lat lidze strzeleckiej to popularyzacja sportu strzeleckiego, doskonalenie umiejętności funkcjonariuszy i żołnierzy, konsolidacja środowisk strzeleckich służb mundurowych oraz wymiana informacji z zakresu dydaktyki strzelania i technik strzeleckich. Ogólnopolska Liga Strzelecka Funkcjonariuszy i Żołnierzy o Puchar Komendanta Głównego Policji od kilku lat cieszy się dużym zainteresowaniem służb mundurowych i stanowi swoisty ranking najlepszych w Polsce strzelców w kategorii indywidualnej open, drużynowej oraz kategorii kobiet, którzy corocznie za swoje osiągnięcia nagradzani są przez Ministra SWiA pucharem. Ze względu na rangę spotkania Liga została ujęta w harmonogramie wydarzeń sportowo-rekreacyjnych na 2017 rok.

Dziękujemy darczyńcom i startującym zawodnikom. Liczymy, że w kolejnych edycjach tak liczna grupa zawodników stanie w szranki rywalizacji w konkurencjach Ogólnopolskiej Ligii Strzeleckiej Funkcjonariuszy i Żołnierzy o puchar Komendanta Głównego Policji.