Wystawiał fikcyjne faktury za paliwo - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn

Wystawiał fikcyjne faktury za paliwo

Data publikacji 07.06.2017

Policjanci z Morąga zakończyli śledztwo prowadzone pod nadzorem prokuratury dotyczące oszustwa podatkowego oraz poświadczenia nieprawdy i obrotu fałszywymi fakturami VAT za paliwo. W sprawę zamieszani są pracownicy jednej ze stacji paliw powiatu ostródzkiego oraz nabywca faktur – prywatny przedsiębiorca. Straty budżetu państwa oszacowano na kwotę 56 tysięcy złotych.

Od kilku miesięcy morąscy policjanci pracowali nad sprawą oszustwa podatkowego i obracania fałszywymi fakturami VAT za paliwo. W kręgu zainteresowań funkcjonariuszy był pracownik stacji paliw i prywatny przedsiębiorca. O podejrzeniu popełnienia przestępstwa funkcjonariuszy powiadomili pracownicy urzędu skarbowego. Z przeprowadzanej przez nich kontroli wynikało, że u dostawcy znajdowały się inne faktury niż u odbiorcy. W ten sposób doszło do uszczuplenia budżetu państwa.

Interes opłacał się każdej ze stron. Jak ustalili kryminalni, 42-letni pracownik stacji w ten sposób dorabiał do pensji. Natomiast 36-letni właściciel firmy „zwiększał” sobie koszty uzyskania przychodu i zakupione faktury ujmował w deklaracji przedkładanej w urzędzie skarbowym uszczuplając w ten sposób należności publiczno-prawne wynikające z obowiązku płacenia podatku VAT.

W toku prowadzonych czynności okazało się, że taki proceder trwał przez kilka miesięcy, a straty dla budżetu państwa wyniosły 56 tys. zł.

Za oszustwo podatkowe oraz poświadczenia nieprawdy i obrotu fałszywymi fakturami VAT za paliwo mężczyznom grozi teraz kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Olsztynie / mw)

Powrót na górę strony
Polska Policja