Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Tragiczny wypadek przy pracach polowych. Policjanci apelują o wyobraźnię i rozsądek

Data publikacji 10.08.2017

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w gminie Kolno podczas pracy na polu. Prasa rolująca wciągnęła 45-letniego rolnika. Niestety zginął on na miejscu. Policjanci apelują o wyobraźnię i rozsądek podczas wykonywania prac rolniczych.

Wczoraj wieczorem w gminie Kolno, doszło do tragiczne w skutkach wypadku. Podczas wykonywania pracy na polu, 45-letni rolnik obsługujący prasę rolującą podczas zbierania słomy został wciągnięty przez maszynę. Niestety podczas wypadku nikogo nie było w pobliżu, kto mógłby udzielić mężczyźnie pomocy. Na skutek poniesionych obrażeń, uwięziony w maszynie mężczyzna zmarł na miejscu.

Policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają przyczyny i okoliczności podczas których doszło do nieszczęśliwego wypadku. Jedną z prawdopodobnych przyczyn mogło być zapchanie się maszyny i nieudana próba oczyszczenia podbieraka, który wciągnął mężczyznę do środka.

Okres od wiosny do jesieni, to czas wzmożonych prac związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, to czas kiedy szczególnie często dochodzi do wypadków podczas prac polowych. Ich przyczyną zwykle jest nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa związanego zarówno z przygotowaniem maszyn do pracy jak również samej obsługi urządzeń rolniczych. Chwila nieuwagi i zmęczenie podczas wykonywania z pozoru prostych czynności niejednokrotnie może skończyć się tragicznie. Dlatego policjanci apelują aby do wykonywania swoich obowiązków nie podchodzić niedbale i rutynowo.

Pamiętajmy również o tym, że pracujące maszyny stanowią duże zagrożenie dla samego operatora jak również dzieci, które nie zawsze potrafią przewidzieć skutki ich działania.

  • Nie zezwalajmy dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych.
  • Nie pozostawiajmy małych dzieci bez opieki dorosłych.
  • Nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.
  • W obejściu powinno być wydzielone miejsce, w którym dzieci mogłyby się bawić. Miejsce to winno być odgrodzone wysoką siatką od części roboczej podwórka, po którym chodzą zwierzęta i poruszają się maszyny rolnicze.
  • Nie pozwólmy dziecku przebywać w odległości mniejszej niż 50 m od pracującej maszyny rolniczej.
  • Nie prośmy dzieci o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi takimi jak pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary, smoły.
  • Każdorazowe uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedź sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnij się czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione, np. bawiące się dzieci!
  • Nie każdy, zwłaszcza osoby starsze i dzieci, powinien pracować na wysokości, np. na przyczepie przy załadunku, przy układaniu słomy na stogach i na poddaszach!
  • Nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach.
  • W stanie nietrzeźwym nie podejmuj żadnej pracy; nie pozwalaj, by inni to czynili!
  • Nie pozwalajmy dziecku na obsługę ciągników i maszyn rolniczych!

(KWP w Olsztynie / kp)


 

Powrót na górę strony