Dzień bezpiecznego pasażera - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Lublin

Dzień bezpiecznego pasażera

Na drogach naszego województwa policjanci ruchu drogowego przeprowadzają działania profilaktyczno-edukacyjne pn. „Moje życie zależy od Ciebie”, które są ukierunkowane na bezpieczeństwo pasażerów. Działania prowadzone są w ramach ogólnokrajowej kampanii pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo”.

Jedna z akcji odbyła się w miejscowości Kopanina. Tam policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Lublinie wspólnie z Inspekcją Transportu Drogowego oraz Muzeum Zamoyskich w Kozłówce przeprowadzili działania profilaktyczno-edukacyjne pn. „Moje życie zależy od Ciebie”, które są ukierunkowane na bezpieczeństwo pasażerów.

Celem działań jest uświadomienie pasażerom, że ich asertywna postawa  w relacji z kierowcą, może mieć wpływ na jego zachowanie. Jednocześnie kampania ma uświadomić kierowcom, że wioząc pasażerów są odpowiedzialni za ich życie i zdrowie. W ramach działań policjanci na terenie całego województwa dokonują kontroli drogowych, w trakcie których sprawdzają sposób przewożenia dzieci oraz dorosłych pasażerów. Kontrolowane będą zarówno pojazdy osobowe, jak też motocykle.

Podczas akcji przypominamy zarówno kierowcom jak i pasażom, że pasy bezpieczeństwa powinien zapiąć nie tylko kierowca i siedzący obok niego pasażer ale także osoby przebywające na tyle auta. Osoby te mogą w czasie wypadku uderzyć swoim ciężarem ciała, pomnożonym przez prędkość pojazdu w przednie siedzenie pojazdu. Złamaniu ulega często cały fotel. Kierowca nie maj wtedy szans na przeżycie pomimo tego, że sam miał zapięte pasy.

Zapinając się w samochodzie nie zapinasz się dla Policji tylko dla samego siebie i swoich bliskich.

Uwaga!

Osobie, która nie przestrzega przepisów dotyczących korzystania z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy grozi mandat karny w wysokości 100 zł i 2 punkty karne.

Natomiast za przewożenie dziecka niezgodnie z przepisami kierowca zostanie ukarany mandatem karnym w kwocie 150 zł i 6 punktami karymi.

Powrót na górę strony