Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Europejskie działania „Prędkość”

Data publikacji 03.09.2017

We wszystkich państwach Unii Europejskiej prowadzone są dzisiaj policyjne działania pn. Prędkość. Działania te koordynowane są przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego TISPOL. Uczestniczy w nich także polska Policja.

Już szósty raz w tym roku prowadzone są policyjne działania pn. Prędkość. Mają one charakter międzynarodowy, a biorą w nich udział funkcjonariusze policji drogowej z ponad dwudziestu krajów Europy, zrzeszonych w międzynarodowej organizacji policji ruchu drogowego TISPOL. Taktyka działań zakłada organizację zarówno statycznych punktów pomiarów prędkości, jak i pomiarów prowadzonych dynamicznie, przede wszystkim w miejscach występowania zagrożeń.

Celem policyjnego działania pn. „Prędkość” jest przede wszystkim dyscyplinowanie kierowców, którzy przekraczają dozwoloną prędkość, ujawnianie sprawców wykroczeń, którzy nagminnie łamią przepisy drogowe, a także wyrabianie przeświadczenia u kierowców, że jazda z nadmierną prędkością jest niebezpieczna.

Niedostosowanie prędkości do panujących warunków to jedna z najczęstszych przyczyn zdarzeń drogowych. Zmniejszenie zagrożenia wypadkami spowodowanymi przez nadmierną prędkość kierujących jest jednym z priorytetowych zadań Policji

W 2016 roku z powodu niedostosowania prędkości do warunków ruchu doszło do 7 195 wypadków, w których zginęło aż 846 osób (tj. 37% ofiar śmiertelnych wypadków spowodowanych przez kierujących), a 9 619 zostało rannych. Policjanci ruchu drogowego ujawnili w 2016 roku 1 647 420 przypadków  naruszeń polegających na przekroczeniu prędkości. Dane te świadczą o tym, że wykroczenie to jest nagminne.

TISPOL - Międzynarodowe stowarzyszenie zrzeszające policje drogowe z krajów europejskich, finansowane jest przez Komisję Europejską. Polska jest członkiem TISPOL-u od  maja 2006 r.

Ogólne cele i założenia:

  • zmniejszenie liczby osób zabitych i rannych w wypadkach na drogach  Europy; 
  • współpraca międzynarodowa i wymiana doświadczeń wpływająca  na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym;
  • organizowanie i koordynowanie działań na terenie Europy;
  • wprowadzanie badań nad poprawą stanu bezpieczeństwa w Europie;
  • inicjowanie i popieranie działań na rzecz bezpieczeństwa na drogach; 
  • dostarczanie informacji i opiniowanie rozwiązań związanych z poprawą bezpieczeństwa na drogach;
  • wprowadzanie programów edukacyjnych.

(BRD KGP/ ar)

Powrót na górę strony