Zlikwidowana fabryka melasy tytoniowej - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

CBŚP

Zlikwidowana fabryka melasy tytoniowej

Data publikacji 03.01.2018

Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej wspólnie z CBŚP, przy wsparciu KAS zlikwidowali znajdującą się pod Jarosławiem nielegalną wytwórnię melasy tytoniowej do fajek wodnych. Do sprawy zatrzymano trzech obywateli Ukrainy oraz zabezpieczono 7,5 tony gotowego do dystrybucji produktu. Wprowadzenie do obrotu takiej ilości melasy skutkowałoby uszczupleniem podatku akcyzowego w kwocie nie mniejszej niż 3,4 mln złotych.

Funkcjonariusze z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej wspólnie z policjantami Centralnego Biura Śledczego Policji z Chełma od kilkunastu miesięcy rozpracowywali członków grupy przestępczej działającej na terenie woj. podkarpackiego oraz w innych miejscowościach na terenie kraju.

Ujawniono, że pod Jarosławiem na Podkarpaciu znajduje się nielegalna fabryka melasy tytoniowej z profesjonalną linią technologiczną służącą m.in. do mieszania półfabrykatów sprowadzonych z krajów UE. W grudniu (2017r.) funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu wspólnie z funkcjonariuszami CBŚP z Chełma i Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego z Przemyśla dokonali tam przeszukań i zatrzymań. W wyniku przeprowadzonej akcji, na gorącym uczynku zatrzymano trzech obywateli Ukrainy.

Na miejscu ujawniono 7,5 tony (w pojemnikach i kartonach) gotowej już do dystrybucji melasy tytoniowej. Zabezpieczono też profesjonalną linię produkcyjną z urządzeniami służącymi do  mieszania półproduktów, nasączania ich esencjami i olejkami aromatycznymi, a następnie pakowania do zafoliowanych paczek. Zabezpieczono też faktury i dokumenty przewozowe na półprodukty sprowadzane z państw UE.

Z zebranych materiałów, wynika, że melasa tytoniowa z dużym zyskiem miała być dystrybuowana na rynki państw Europy Zachodniej. W Polsce kilogram melasy pochodzącej z legalnego źródła kosztuje 250 zł.

Wobec podejrzanych obywateli Ukrainy prokurator z Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie wydał postanowienie o zastosowaniu środków zapobiegawczych w postaci: dozoru policji, zakazu opuszczania kraju i poręczeń majątkowych.

W dalszym ciągu sprawa ma charakter rozwojowy. Nie wyklucza się dalszych zatrzymań.

Warto zobaczyć: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Foto: SG, Film: CBŚP

Ładowanie odtwarzacza...
Powrót na górę strony