Policjant wyróżniony w plebiscycie - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Szczecin

Policjant wyróżniony w plebiscycie

Data publikacji 12.01.2018

Funkcjonariusz z KWP w Szczecinie podkom. dr Marek Łuczak znalazł się wśród dziesięciu osób nominowanych do Szczupaka Roku 2017 - plebiscycie Gazety Wyborczej. Uroczystość odbyła się 11 stycznia w Teatrze Małym w Szczecinie. Policjanta nominowano za odzyskiwanie dzieł sztuki, programy prewencyjne w ochronie zabytków, książki historyczne oraz płyty z jego muzyką, przeznaczane na cele charytatywne.

Policjant w latach 2015-2017 przeprowadził 5 autorskich programów znakowania zabytków sakralnych we wszystkich kościołach powiatów: polickim, goleniowskim, gryfickim, kamieńskim, stargardzkim, oraz miastach Świnoujście i Szczecin. W tym okresie wydał 3 publikacje - katalogi strat zabytków sakralnych: Utracone zabytki sakralne pow. polickiego, Utracone zabytki sakralne pow. gryfickiego, kamieńskiego i m. Świnoujścia oraz Utracone zabytki pow. goleniowskiego  i stargardzkiego. W 2016 i 2017 zorganizował dwie międzynarodowe konferencje w zamku w Pęzinie, dotyczące ochrony zabytków i dziedzictwa narodowego. W 2017 roku odnalazł poszukiwaną płytę Carla von der Osten z 1801 roku, oraz XVII-obraz, skradziony w Szczecinie w 2014 roku. 

W 2017 roku wydał ostatnią publikację ze swojej, liczącej 26 tomów serii o historii szczecińskich dzielnic „Szczecin Łasztownia, Międzyodrze. W ciągu tego roku wydał również dwie płyty ze swoją muzyką - Outsider „Tanger”, z której cały zysk przeznaczył na leczenie policjantki z Gdańska, oraz Outsider „Between heart and mind”, z których zysk przeznaczył na leczenie dr Beaty Makowskiej z Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Nominowanych wyłoniono spośród 60 kandydatów z województwa zachodniopomorskiego za pracę i twórczość w roku 2017, zgłaszanych przez mieszkańców i redakcję gazety. Plebiscyt wygrały założycielki szczecińskiej Jadłodzielni - inicjatywy wpisującej się w ideę foodsharingu, czyli dzielenia się żywnością.

 

 

ZP /KWP

Powrót na górę strony