Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ośmioletnia Ola przez jeden dzień była policjantką

Data publikacji 16.01.2018

Aleksandra Szymańska to ośmioletnia dziewczynka, która zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie literackim. Oprócz uroczystej gali, podziękowań i nagród, Ola mogła spędzić jeden dzień w sochaczewskiej komendzie i poczuć się jak prawdziwa policjantka. Mamy nadzieję, że kiedyś zasili nasze szeregi.

„Czy przemoc rodzi się z lęku?” to temat konkursu literackiego, którego organizatorem było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sochaczewie. Na konkurs wpłynęły 63 prace z 19 szkół z powiatu sochaczewskiego, Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Giżycach, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie oraz środowiskowego domu samopomocy. Jury miało ogromny dylemat z wybraniem najlepszych prac. Poziom prac był bardzo wysoki. Każda była ciekawa i z pewnością poświęcono jej wiele pracy i zaangażowania. Jednogłośnie stwierdzono jednak, że w kategorii wiekowej 7-10 lat, pierwszą nagrodę powinna otrzymać Aleksandra Szymańska za „List do Kasi”.

Ośmiolatka w swojej pracy opowiada o agresji ze strony swojej swojej rówieśniczki. Nieprawidłowe zachowanie dziewczynki wynikało ze zmiany miejsca zamieszkania, szkoły i otoczenia i spowodowały, że dziecko miało problem w odnalezieniu się w nowej sytuacji. Podczas gali, która odbyła się w szkole muzycznej, Aleksandra odebrała wtedy dyplom i nagrodę. Dodatkowo, mogła spędzić jeden dzień w sochaczewskiej komendzie i poczuć się jak prawdziwa policjantka.

Wczoraj 8-latka stawiła się do „służby” w Komendzie Powiatowej Policji w Sochaczewie. Po krótkiej odprawie odwiedziła I zastępcę komendanta, mł. insp. Marka Wójcika, który gratulował jej wygranej w konkursie o tak poważnym problemie jakim jest przemoc.

Następnie Ola odwiedziła kadry, ruch drogowy, gdzie otrzymała odblaski oraz wydział kryminalny. Z największym zainteresowaniem przyglądała się jednak pracy technika kryminalistyki oraz sprzętowi, który jest przez niego wykorzystywany. Dziewczynka dowiedziała się jak zabezpieczać ślady na miejscu zdarzenia, a w tym daktyloskopijne i traseologiczne.

Praca policjantów to nie tylko prowadzenie dochodzeń, wykrywanie sprawców przestępstw i wykroczeń czy też służba na drodze, ale także profilaktyka, więc dziewczynka wraz z funkcjonariuszką prewencji spotkały się z uczestnikami półkolonii w Zespole Szkół Specjalnych w Erminowie i Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Sochaczewie, gdzie mówiły na temat bezpieczeństwa podczas ferii zimowych.

Ola jest na co dzień uczennicą klasy III B Szkoły Podstawowej nr 3 im. Bolesława Krzywoustego w Sochaczewie. Jest niezwykle miłą i mądrą dziewczynką. Mamy nadzieję, że za kilka lat zasili nasze szeregi.

(KWP w Radomiu / kp)

 

  • Ola z policjantem
  • Ola ogląda odciski palców
  • list
  • policjantka na spotkaniu z dziećmi
  • Ola i policjantka
Powrót na górę strony