Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pierwszy dzień wiosny spędź bezpiecznie!

Data publikacji 20.03.2018

Mając na uwadze zbliżający się Pierwszy Dzień Wiosny, który dzieci i młodzież będą jako nieformalne święto „Dnia Wagarowicza” lubuscy policjanci podejmą działania prewencyjne, służących zapewnieniu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Już jutro (21 marca) w jednym z gorzowskich kin mundurowi spotkają się z młodzieżą , aby porozmawiać o ich problemach i kwestiach związanych z bezpieczeństwem.

Policjanci będą patrolować rejony szkół i placówek opiekuńczo-wychowawczych, miejsca grupowania się małoletnich takie jak centra handlowe, salony gier komputerowych, parki, dworce oraz miejsca, w których będą odbywa się imprezy o charakterze rekreacyjnym lub rozrywkowym z udziałem dzieci i młodzieży. Pod szczególnym nadzorem znajdą się punkty sprzedaży alkoholu pod kątem ujawniania sprzedaży alkoholu małoletnim oraz miejsca, gdzie może dochodzić do dystrybucji substancji psychoaktywnych. Policjanci ruchu drogowego będą prowadzić kontrole stanu trzeźwości, stanu psychofizycznego oraz uprawnień młodych kierowców, a także zapewnią bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży w okolicach szkół i innych placówek oświatowych oraz biorących udział w korowodach i przemarszach organizowanych z okazji Pierwszego Dnia Wiosny.

Mundurowi zaplanowali również działania profilaktyczne o charakterze edukacyjnym. Funkcjonariusze Wydziału Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp. wraz z Zespołem Psychologów KWP w Gorzowie Wlkp. zorganizowali debaty z młodzieżą poprzedzone projekcją filmu problemowego pt. „Niemiłość” w reż. Andrieja Zwiagincewa w gorzowskim kinie „Helios”. Podczas debaty poruszone zostaną tematy ucieczek nieletnich oraz ich konsekwencji. Debaty odbędą się 21 marca 2018 r. o godz. 9.00 i 12.15 w kinie „Helios” w Gorzowie Wlkp. Wezmą w nich udział uczniowie gorzowskich szkół: Zespołu Szkół Gastronomicznych oraz Zespół Szkół Elektrycznych.

Za każdą ucieczką kryje się jakaś przyczyna. Najczęstsze powody ucieczek to: kłopoty w szkole, kłopoty w domu, brak akceptacji ze strony bliskich osób, nieakceptowana przez rodziców miłość, ale także brawura i chęć popisania się przed kolegami, że "mogę wszystko". Dlatego ważne jest, aby przede wszystkim rodzice rozmawiali ze swoimi pociechami i przestrzegali przed niebezpieczeństwami, jakie czyhają na nie, kiedy będą pozbawione opieki dorosłych.

Co robić, gdy Twoje dziecko uciekło z domu:

  • natychmiast zgłoś zaginięcie Policji - zabierz ze sobą zdjęcie zaginionego dziecka. Jeśli to jedyne zdjęcie jakie posiadasz nie zostawiaj go w komendzie. Wcześniej idź do najbliższego fotografa. On zrobi reprodukcje (także z dokumentów, bez konieczności ich niszczenia). Przypomnij sobie, jak Twoje dziecko było ubrane, czy ma jakieś znaki szczególne, które go wyróżniają wśród innych,

  • sprawdź, czy w pokoju Twojego dziecka jest coś, co mogłoby dać Ci informacje o motywach jego ucieczki lub o miejscu jego pobytu - możesz sprawdzić ostatnio odwiedzane przez Twoje dziecko strony internetowe, pocztę elektroniczną, może to da Ci jakąś wskazówkę w poszukiwaniach,

  • przygotuj listę kolegów i koleżanek swojego dziecka, postaraj się ustalić ich adresy lub numery telefonów,

  • ustal miejsca, gdzie najczęściej Twoje dziecko spędza wolny czas,

  • jeśli dziecko wróci do domu poinformuj o tym najbliższą jednostkę Policji i odwołaj zaginięcie.

Pamiętaj, że powrót Twojego dziecka do domu to ważny moment. Również od tego, w jaki sposób przyjmiesz uciekiniera, zależy czy nie będzie chciał uciec ponownie. Rodzice powinni pamiętać, że rozmawiamy, aby pomóc, a nie karać dzieci za ucieczki.

Więcej informacji: http://www.zyjbezpiecznie.policja.pl

 

Źródło: podinsp. Anna Księżak-Nowak

Wydział Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp.

 

Powrót na górę strony