Oszukał 40 osób przy sprowadzaniu samochodów - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wrocław

Oszukał 40 osób przy sprowadzaniu samochodów

Data publikacji 27.02.2008

Nawet do 8 lat pozbawienia wolności grozi 29-letniemu mężczyźnie za oszustwa przy sprowadzaniu samochodów. Mężczyzna zatrzymany przez wrocławskich policjantów podejrzany jest o oszukanie blisko 40 osób z terenu całego kraju na łączna kwotę nie mniejszą niż 100.000 złotych.

Funkcjonariusze sekcji do walki z przestępczością gospodarczą komendy miejskiej Policji we Wrocławiu zatrzymali 29-latka podejrzanego o oszustwa przy sprowadzaniu samochodów. Mężczyzna założył konto na które wpływały zaliczki na zakup aut, których w rzeczywistości nie było. Oszukał w ten sposób blisko 40 osób w całym kraju na nie mniej niż 100 tys.zł.

Jak ustalili policjanci w okresie od lipca do sierpnia 2006 r. mężczyzna założył rachunek bankowy, na który wpływały pieniądze z tytułu zaliczek na sprowadzanie aut. Wcześniej w prasie i Internecie oszust zamieścił ogłoszenia oferujące sprowadzenie i zakup samochodów, których w rzeczywistości nie było. Podczas kontaktu z zainteresowanymi kupnem auta ustalane były szczegóły załatwienia sprawy oraz zaliczka jaką należało wpłacić na specjalnie przygotowane konto. Osoby zainteresowane kupnem auta wpłacały zaliczki w wysokości od 2000 do 4000 złotych. W ten sposób oszukanych zostało blisko 40 osób w całym kraju na łączną kwotę nie mniejszą niż 100.000 zł.

29-latek zatrzymany został w policyjnym areszcie. Za oszustwo grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności. W tej sprawie funkcjonariusze nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Pamiętajmy, że Internet wykorzystują również ludzie nieuczciwi. Oszuści czyhają na swoje ofiary wykorzystując ich nieuwagę, pośpiech, podekscytowanie i chęć posiadania jak najszybciej i jak najtaniej nabytej rzeczy. Tobie też może się to przytrafić, dlatego: 

  •  Bądź ostrożny przy zawieraniu transakcji przez Internet.
  • Uważaj na "super okazje". Nie zawsze to, co widoczne jest na zdjęciu musi być takie samo w rzeczywistości, lub nabyte przez sprzedawcę w sposób legalny.
  • Jeśli chcesz wziąć udział w aukcji internetowej, sprawdź wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat (takie informacje odnajdziesz w historii transakcji danego sprzedawcy - sprawdź czy posiada jakieś "negatywy").
  • Jeśli licytujesz w aukcji internetowej, poczekaj do zakończenia aukcji nim przelejesz pieniądze sprzedawcy. Sprawdź, czy sprzedawca umożliwia opłatę przy odbiorze - to również wskazuje na jego wiarygodność.
  • Korzystając z zagranicznych serwisów aukcyjnych nie daj się namówić na transakcję poza aukcją.
  • Jeśli dostałeś maila z informacją o wygraniu aukcji, sprawdź dokładnie czy wiadomość pochodzi od rzeczywistego sprzedawcy, zwłaszcza, gdy podany w niej jest nr konta, na który masz przelać należność. Gdy masz wątpliwości nawiąż korespondencję ze sprzedającym.
  • Chroń swoje dane osobowe i hasła dostępowe. Nie wysyłaj nikomu kserokopii swoich dokumentów oraz nie podawaj haseł np. po "kliknięciu" w linkach zawartych w wiadomościach mailowych.
  • Pamiętaj, że zawsze w razie jakichkolwiek wątpliwości możesz skontaktować się z obsługą portalu aukcyjnego.
Powrót na górę strony
Polska Policja