100 litrów krwi na 100-lecie powstania polskiej Policji - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Lublin

100 litrów krwi na 100-lecie powstania polskiej Policji

Data publikacji 01.04.2019

W tym roku obchodzimy 100. rocznicę powstania polskiej Policji. Z okazji tego jubileuszu na terenie województwa lubelskiego organizowana jest akcja krwiodawstwa „100 litrów krwi na 100-lecie Policji”. W działania te włączyli się również policjanci z międzyrzeckiego komisariatu, którzy honorowo oddali krew w Oddziale Terenowym RCKiK w Białej Podlaskiej. Policjanci bialskiej jednostki oddają krew już od wielu lat, pomagając z własnej inicjatywy chorym i potrzebującym.

Ustawa o powstaniu Policji została uchwalona 24 lipca 1919 roku. W tym roku przypada okrągła rocznica tego wydarzenia. Ten wyjątkowy jubileusz świętowany jest na wiele sposobów. Funkcjonariusze z międzyrzeckiego komisariatu postanowili włączyć się w organizowaną z tej okazji akcję krwiodawstwa ”100 litrów krwi na 100-lecie Policji”. W minionym tygodniu w Oddziale Terenowym w Białej Podlaskiej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie funkcjonariusze honorowo oddali krew niezbędną do ratowania ludzkiego życia.

Nie jest to inicjatywa jednorazowa. Policjanci chętnie włączają się w tego typu akcje. Jak podkreślają, ten bezinteresowny gest daje nie tylko ogromną satysfakcję, ale przede wszystkim staje się bezcenny dla tych, którzy go potrzebują. Działania te mają pomóc wszystkim potrzebującym, promując jednocześnie idee honorowego krwiodawstwa.

Krwiodawcą może być każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65-lat i wadze powyżej 50 kg. Przed oddaniem krwi przechodzi się badanie. Po nich lekarz ostatecznie decyduje czy kandydat może oddać krew. Cała procedura jest bardzo restrykcyjna, chodzi przede wszystkim o zapewnienie bezpieczeństwa zarówno dawcy jak i personelowi. Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne.

(KWP w Lublinie / kp)

 

Powrót na górę strony
Polska Policja