We właściwym miejscu i czasie - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Poznań

We właściwym miejscu i czasie

Data publikacji 20.05.2019

Policjanci pełniący służbę patrolowo-interwencyjną wiedzą, że każda rozpoczynająca się zmiana jest wielką niewiadomą. Nie sposób przewidzieć co się wydarzy i z jakim zadaniem przyjdzie się zmierzyć. Czy trzeba będzie ścigać przestępcę czy może uratować komuś życie. Po raz kolejny policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu mieli okazję się o tym przekonać.

16 maja 2019 r. policjanci z II Kompani Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu zostali skierowani do pełnienia służby patrolowej na terenie gminy Tarnowo Podgórne. Było krótko po godzinie 14 kiedy na jednej z ulic w Lusówku zauważyli osoby machające do nich rękoma. Od razu do nich podjechali i wtedy zobaczyli leżącego na ziemi mężczyznę.  Bez zastanowienia przystąpili do udzielania pomocy. Po sprawdzeniu funkcji życiowych okazało się, że mężczyzna nie oddycha.

Policjanci, przeszkoleni z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej mieli świadomość, że liczą się sekundy i muszą natychmiast rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową.  Po kilku minutach naprzemiennego uciskania klatki piersiowej policjanci zauważyli, że posiniała twarz mężczyzny odzyskuje normalny kolor. Po chwili na miejsce przyjechała załoga karetki pogotowia. Ratownicy medyczni razem z policjantami kontynuowali resuscytację do czasu odzyskania przez mężczyznę czynności życiowych.

Kiedy stan pacjenta się ustabilizował karetka zabrała go do poznańskiego szpitala.

Będący na miejscu ratownicy medyczni nie mieli wątpliwości, że życie mężczyzny było zagrożone. Szansę na przeżycie dała mu szybka i zdecydowana reakcja mundurowych.

(KWP w Poznaniu / mw)

  • policjant z II Kompani Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu z ratownikiem medycznym udzielają pomocy leżącemu mężczyźnie
  • trzej policjanci z II Kompani Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu w mundurach na tle radiowozu
Powrót na górę strony
Polska Policja