Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Podrobione buty, torebki, odzież. Straty producentów mogły wynieść niemal 700 tysięcy złotych

Data publikacji 11.06.2019

Wspólne działania policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości gospodarczej z Komendy Powiatowej Policji w Żarach oraz Komendy Wojewódzkiej w Gorzowie Wlkp. przyniosły efekty. Funkcjonariusze na przygranicznym bazarze w Łęknicy zabezpieczyli niemal 1100 sztuk podrobionych butów, torebek, koszulek i pasków. Były na nich nielegalnie umieszczone logo kilku znanych, światowych marek. Wartość oryginalnych odpowiedników tych rzeczy to niemal 700 tys. zł. Za te przestępstwo grozi do 5 lat więzienia.

W minioną niedzielę (9 czerwca) policjanci, którzy zajmują się zwalczaniem przestępczości gospodarczej z Żar oraz komendy wojewódzkiej w Gorzowie Wlkp. przeprowadzili wspólne działania skierowane przeciwko nieuczciwym przedsiębiorcom. Funkcjonariusze mieli informacje o punktach sprzedaży, na których mogą być oferowane podrobione towary.

Na przygranicznym bazarze w Łęknicy na czterech stoiskach handlowych funkcjonariusze zabezpieczyli podrabiany towar. Łącznie było to prawie 1100 sztuk butów, koszulek, torebek, pasków i portfeli. Niskiej jakości towar posiadał bezprawnie umieszczone logo znanych, światowych marek. Wartość oryginalnych produktów zostały oszacowane na niemal 700 tys. zł. Na bazarze były sprzedawane za kilkadziesiąt złotych. Niektóre oryginalne odpowiedniki w legalnym obrocie można kupić jedynie w markowych salonach. Przykładem są torebki warte nawet kilkanaście tysięcy złotych za sztukę.

Zabezpieczone rzeczy zostały wycofane z obrotu i nie trafią już do sprzedaży. Towar oferowały kobiety w wieku 19 i 34 lata oraz mężczyźni w wieku 36 i 48 lat, mieszkańcy powiatu żarskiego. Sprawa jest prowadzona przez policjantów z Żar.

Zgodnie z ustawą Prawo Własności Przemysłowej:

Art. 305.

  1. Kto, w celu wprowadzenia do obrotu, oznacza towar podrobionym znakiem towarowym, zarejestrowanym znakiem towarowym, którego nie ma prawa używać lub dokonuje obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami, podlega grzywnie , karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

  2. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełnienia przestępstwa określonego w ust.1 stałe źródło dochodu albo dopuszcza się tego przestępstwa w stosunku do towaru o znacznej wartości, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.

 

kom. Aneta Berestecka

oficer prasowy KPP w Żarach

  • policjant obserwuje zabezpieczone przedmioty
  • policjanci obserwuje zabezpieczone przedmioty
  • zabezpieczone przedmioty
  • zabezpieczone przedmioty
Powrót na górę strony
Polska Policja