„Złote” policjantki

Data publikacji 22.08.2019

Z czterema złotymi medalami wróciła kom. Aleksandra Szyszka z Laboratorium Kryminalistycznego KSP, reprezentująca stołeczną Policję z zakończonych w niedzielę 18 sierpnia XVIII Word Police and Fire Games w Chengdu w Chinach. Jej koleżanka z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KSP sierż. sztab. Monika Nawrat, reprezentująca team polskiej Policji, zdobyła kolejne dwa medale: złoty i brązowy. W Światowych Igrzyskach Służb Mundurowych rywalizowało około 10 tys. policjantów, strażaków, funkcjonariuszy straży granicznej i przedstawicieli innych formacji z 79 krajów.

W kilkunastoletniej historii igrzysk po raz pierwszy przedstawiciele służb mundurowych zmierzyli się w jednym z krajów azjatyckich. Było to również największe w historii chińskiego Chengdu wydarzenie sportowe, w którym zawodnicy z całego świata rywalizowali w 56 różnych dyscyplinach. Zawody na żywo, w tym ceremonię otwarcia i zamknięcia oraz za pośrednictwem internetu oglądało łącznie ponad 100 tys. osób. Ambasadorem WPFG Chengdu 2019 był znany fanom kina aktor Jackie Chan.

Przez 10 dni, od 8 do 18 sierpnia, zawodnicy startowali na najnowocześniejszych obiektach w różnych konkurencjach, m.in.: bieganiu, pływaniu, strzelaniu, tenisie, badmintonie, rugby. Towarzyszyło im hasło imprezy: „Joy and glory”, czyli „Radość i chwała”. Duch rywalizacji nie opuszczał uczestników ani na chwilę.

Wśród przedstawicieli służb mundurowych z Polski nie mogło zabraknąć stołecznych policjantek, które cyklicznie biorą udział w zawodach tak wysokiej rangi. Kom. Aleksandra Szyszka podczas światowych igrzysk w Los Angeles w 2017 r. wywalczyła dwa  srebrne medale w biegach, brązowy  medal w biathlonie indywidualnie i srebrny medal w biathlonie drużynowo. Podczas tegorocznych zawodów w Chengdu zdobyła aż 4 złote krążki w kategorii wiekowej 40-44: w biegu crossowym na 5 km indywidualnie (z czasem 00:24:31, pokonując policjantkę z Chin i Meksyku), w biegu na 10 km (44:55:62, pokonując dwie Chinki), w biegu z przeszkodami na 2 km (9:33:64, pokonując zawodniczkę z Malezji) i w biegu na 5 km (21:48:04, pokonując Chinkę i policjantkę z Singapuru).

Z kolei sierż. sztab. Monika Nawrat dwa lata temu w Los Angeles zdobyła tytuł mistrzyni świata w półmaratonie górskim oraz srebro w biegu crossowym na 5 km. W tym roku stanęła przed nowymi dystansami. I tak w biegu na 10 km zdobyła złoto z czasem 41:30:07 w kategorii wiekowej 30-34, pokonując tym samym policjantkę z Malezji i Bahamów. Natomiast w biegu na 5 km zajęła trzecie miejsce z czasem 19:25:85, tuż za policjantką z Malezji i Chinką z Biura Bezpieczeństwa Publicznego.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sportowych sukcesów! Następne Światowe Igrzyska Służb Mundurowych już za dwa lata w Rotterdamie.

Dla zawodników uczestniczących w igrzyskach była to też doskonała okazja do poznania wielu koleżanek i kolegów z całego globu w niezwykle ciekawym miejscu świata. Chengdu to miasto w południowo-zachodnich Chinach, liczące ponad 10 milionów mieszkańców. Bogata historia i wiele atrakcji kulturalnych ściągają tu co roku rzesze turystów. Nie bez powodu miasto to znalazło się również wśród 21 must-see-places (miejsc, które musisz zobaczyć), wybranych przez National Geographic.