Punkty karne za wykroczenia drogowe - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Białystok

Punkty karne za wykroczenia drogowe

Data publikacji 22.04.2008

W niespełna rok po otrzymaniu prawa jazdy 21-latek za popełnione wykroczenia drogowe dostał 49 punktów karnych. Inny kierowca tylko jednego dnia „zarobił” 24 punkty. W pierwszym kwartale tego roku podlaska Policja skierowała do starostw powiatowych 88 wniosków o sprawdzenie kwalifikacji i 3 wnioski o cofnięcie prawa jazdy.

Niechlubnym rekordzistą w zbierania punktów karnych jest 21-letni kierowca poloneza. Mężczyzna uzyskał prawo jazdy 2 lipca 2007 roku. W ciągu 9 miesięcy uzbierał 49 punktów karnych za kilkadziesiąt wykroczeń drogowych. Od samego początku lekceważył przepisy ruchu drogowego. W swojej krótkiej karierze kierowcy zdążył spowodować kolizję, łamał znaki zakazu, parkował w miejscach niedozwolonych, a nawet jeździł bez zapiętych pasów. W rezultacie na jego konto wpłynęło 49 punktów karnych. 21-latek straci uprawnienie do kierowania. Aby móc znowu jeździć, będzie musiał ponownie przechodzić kurs na prawo jazdy i zdawać egzamin.

Inny kierowca w ciągu jednego dnia przekroczył limit dopuszczalnych punktów karnych. Dwa miesiące temu niedaleko Łap 23-letni mieszkaniec Brańska swoim volkswagenem wyprzedzał na skrzyżowaniu w rejonie przejścia dla pieszych. Złamał jednocześnie zakazy wyprzedzania i przejechał podwójną linię ciągłą. Policjanci podsumowali jego wyczyn, za który otrzymał 24 punkty karne. Łącznie od lipca 2007 do lutego 2008 jego konto wypełniło się 49 punktami. Teraz żeby odzyskać prawo jazdy czeka go powtórny egzamin.

Zgodnie z kodeksem drogowym kierowcy, który w ciągu roku od uzyskania pierwszego uprawnienia do kierowania przekroczył 20 punktów karnych cofa się prawo jazdy. Osobę, której staż jako kierowcy jest dłuższy niż rok i przekroczyła limit 24 punktów na wniosek Policji organ wydający uprawnienie kieruje na powtórny egzamin.

nadkom. Jacek Dobrzyński, KWP Białystok

Ładowanie odtwarzacza...
1.93 MB
nadkom. Jacek Dobrzyński, KWP Białystok
Powrót na górę strony