Marsz duński "Dancon March"

Data publikacji 12.10.2010

10 października 2010r. w miejscowości Novo Selo w Kosowie 580 żołnierzy KFOR i policjantów EULEX reprezentujących kilkanaście państw wystartowało w 26 km marszu Duńskim – tzw. „Dancon March” organizowanym przez przedstawicieli kontyngentu duńskiego sił wojskowych KFOR w Kosowie.

Po kilkugodzinnym morderczym wysiłku pierwszy na mecie w Duńskim Campie pojawił się polski policjant pełniący służbę w XVIII rotacji Jednostki Specjalnej Polskiej Policji w Kosowie misji EULEX. Doskonałe przygotowanie polskiego funkcjonariusza pozwoliło uzyskać zwycięstwo z 10 min. przewagę nad drugim zawodnikiem (reprezentantem niemieckiej Bundeswery). Kolejny reprezentant naszej jednostki zajął 12 miejsce.

Zgodnie z regulaminem udział w zawodach bierze się w narodowym mundurze polowym, butach bojowych, niosąc wyposażenie służbowe;. broń, kamizelkę kuloodporną, plecak - o łącznej wadze nie mniejszej niż 10kg.

Pierwszy marsz duński zorganizowany został w 1960 przez duński kontyngent wojskowy w Kongo. Od tego czasu odbywa się on na każdej misji, w której biorą udział żołnierze Danii. W tych zawodach nie było przegranych. Każdy, kto ukończył trasę marszu, był zwycięzcą. Na mecie na wszystkich czekały pamiątkowe medale i dyplomy.