Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Lublin

Przygotowanie służb związanych z przejazdem grup kibiców na mecze EURO 2012

Data publikacji 24.01.2012

Dzisiaj w Lachówce Małej odbyły się policyjne ćwiczenia dowódczo-sztabowe pod kryptonimem "Kibice 2012". Wzięli w nich udział policjanci oraz funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej. Celem działań było ćwiczenie zgrywania sił w zakresie przywracania naruszonego porządku publicznego przez agresywnie się zachowujących kibiców, działań pościgowo-blokadowych oraz negocjacji w sprawie uwolnienia zakładników.

Założenie ćwiczeń przewidywało, że przy drodze krajowej nr 2 w miejscowości Zalesie zatrzymał się autokar z kibicami rosyjskimi udającymi się na mecz do Warszawy. W lokalu przebywała grupa ok. 12 osób, obywateli Polski i Ukrainy - jak wynikało z późniejszych ustaleń, grupę tą stanowiły znane z międzynarodowej działalności przestępczej osoby. Po pewnym czasie pomiędzy kibicami a bandytami doszło do ostrej wymiany zdań, która doprowadziła do bójki z użyciem niebezpiecznych narzędzi. Powiadomiona zostaje Policja, która razem z Żandarmerią Wojskową przybywa na miejsce.

Uczestnicy zajścia, po przyjeździe Policji, wyszli na zewnątrz, dążąc do konfrontacji z funkcjonariuszami. Sytuacje opanowują siły oddziałów prewencji Policji. Kilku członków grupy przestępczej ukrywa się z kolei na zapleczu baru, biorąc zakładników - wzywają oni policjantów do odstąpienia od wykonywanych czynności, grożąc ich śmiercią. Na miejsce przybywa zespół negocjacyjny i podejmuje próbę nawiązania kontaktu ze sprawcami, a następnie podejmuje negocjacje. Wezwani zostają również policjanci pododdziału antyterrorystycznego, który siłą odbija zakładników. Kilka osób, które przed przyjazdem policji uciekły z lokalu, zostaje zatrzymanych po pościgu przez las na terenie wsi Lachówka Mała.

Przeprowadzone ćwiczenia realizowane były w ramach projektu Komendy Głównej Policji pn. "Wspólne warsztaty szkoleniowe służb w kontekście wymagań sytuacji granicznej", finansowanego z europejskiego Funduszu Granic Zewnętrznych. Wybrana tematyka prowadzonych ćwiczeń ma też na celu przygotowanie służb do prowadzenia operacji porządkowych związanych z przejazdem grup kibiców ze wschodu na mecze EURO 2012.

(KWP w Lublinie / mg)

Powrót na górę strony