Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

CBŚP

Pierwsze wspólne szkolenie Europolu, Cepolu i CBŚ KGP w zakresie likwidacji nielegalnych laboratoriów narkotykowych

Data publikacji 02.05.2012

W dniu 27.04.2012 roku zakończyło się szkolenie na temat likwidacji nielegalnych laboratoriów narkotykowych „Europol – Cepol training course on dismantling illicie synthetic drugs laboratories”, International Training Centre on Combating Clandestine Laboratories – ITCCCL In Legionowo (PL), 16-27.04.2012. Było to pierwsze szkolenie tego typu organizowane wspólnie przez Europol, Cepol oraz Centralne Buro Śledcze KGP.

Szkolenie przeprowadzono w Międzynarodowym Centrum Szkoleniowym do Zwalczania Nielegalnych Laboratoriów Narkotykowych (ITCCCL), jakie zostało ustanowione przez CBŚ KGP przy finansowym wsparciu Komisji Europejskiej. Uczestniczyło w nim 30 osób (oficerowie służb antynarkotykowych oraz eksperci kryminalistyki) z prawie wszystkich państw członkowskich UE.

Międzynarodowa grupa instruktorów, składająca się z przedstawicieli Holandii (LFO), Polski (CBŚ KGP) oraz Europolu pozwoliła na zrealizowanie szkolenia na najwyższym z możliwych poziomów. Realizowane podczas szkolenia zajęcia teoretyczne dotykały szeregu problemów związanych z wykryciem oraz likwidacją nielegalnych laboratoriów narkotykowych takich jak m.in.: instrumenty i środki ułatwiające wykrycie nielegalnego laboratorium, bezpieczne wejście, środki ochrony, możliwe zagrożenia i niebezpieczeństwa, zagadnienia związane z problemem narkotyków syntetycznych.

Jednak największym zainteresowaniem uczestników szkolenia cieszyły się zajęcia praktyczne. I to jest chyba największy atut ITCCCL – możliwość przeprowadzenia różnego rodzaju zajęć praktycznych w możliwie najbardziej zbliżonych do realnych warunkach. Podkreślenia wymaga bowiem fakt, iż centrum wyposażone zostało w bardzo dużą ilość sprzętu zabezpieczonego w nielegalnych laboratoriach przez organa ścigania Holandii, Belgii oraz Polski. Rozmieszczenie go na 700 metrach kwadratowych daje nieograniczone możliwości w konfiguracji ćwiczeń praktycznych uwzględniające produkcje różnych narkotyków, różnymi metodami przy wykorzystaniu zarówno profesjonalnego sprzętu jak i zupełnie amatorskiego.

Danie możliwości popełnienia przez uczestników szkolenia błędów bez konsekwencji dla zdrowia i życia – to podstawowa dewiza ITCCCL. Bowiem tych samych błędów nie popełnią już podejmując działania podczas wykonywania swoich codziennych obowiązków służbowych. Zwiększa się przez to bezpieczeństwo obywateli (sąsiadów, osób postronnych) jak i samych funkcjonariuszy. Podkreślenia wymaga bowiem fakt, iż zgromadzone w miejscu nielegalnej produkcji substancje chemiczne i gazy stanowią realne zagrożenia skażenia lub eksplozji.

Uczestnicy kursu przez dwa tygodnie intensywnie pracowali zarówno samodzielne jak i w grupach szkoleniowych nad podniesieniem poziomu swoich umiejętności.

Kurs zakończył się egzaminem teoretycznym (test zawierający 40 szczegółowych pytań) oraz egzaminem praktycznym (zespoły szkoleniowe zmierzyć musiały się z likwidacją nielegalnego laboratorium stacjonarnego, mobilnego oraz z miejscem porzucenia materiałów poprodukcyjnych). Zadania te wymagały od uczestników szkolenia najwyższej organizacji i podjęcia kompleksowych działań pod czujnym okiem instruktorów.

Do tej pory w Międzynarodowym Centrum Szkoleniowym do Zwalczania Nielegalnych Laboratoriów Narkotykowych (ITCCCL) przeszkolonych zostało 120 przedstawicieli organów ścigania z 45 krajów UE, państw kandydackich, Europy Wschodniej, Kaukazu, Azji Centralnej. Ponadto eksperci ITCCCL podejmują dodatkowe działania na rzecz państw Ameryki Łacińskiej (w tym realizacja pełnego szkolenia dla Policji Federalnej Meksyku).

(CBŚ KGP/ mj)
 

Powrót na górę strony