Policyjne psy - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Łódź

Policyjne psy

Data publikacji 05.06.2012

5 czerwca 2012 roku na terenie Oddziału Prewencji Policji w Łodzi przy ulicy Pienistej odbyła się wstępna kwalifikacja psów mających na co dzień pełnić służbę w Policji.

Dobór czworonogów składa się z dwóch etapów: pierwszego w Łodzi, a drugiego w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Łódzka policja ogłosiła zapotrzebowanie na siedem psów, z czego cztery wykorzystywane będą jako patrolowe, jeden jako pies tropiący i dwa do wyszukiwania zapachów narkotyków. Na terenie jednostki pojawiło się kilku hodowców, którzy przyjechali aby zaprezentować 13 psów. Każdy z nich musiał mieć aktualne badania czworonoga, zdjęcia rentgenowskie, a także dokumentację świadczącą o pochodzeniu psa.

W dzisiejszych wstępnych eliminacjach policjanci z Wydziału Prewencji KWP w Łodzi, na co dzień koordynujący służbę czworonogów, przeprowadzali testy mające wyłonić najlepszych kandydatów do służby. Sprawdzian rozpoczęto od aportowania na powietrzu, a następnie w pomieszczeniach. Kolejnym etapem były ćwiczenia obrończe - zadaniem czworonoga była umiejętność obrony przewodnika przed nacierającym napastnikiem. Sprawdzian wieńczyła próba odwagi, w której pies został sam bez opiekuna, a jego zadaniem była obrona przed agresywnym pozorantem.

W kwalifikacjach mogły brać udział czworonogi w przedziale wiekowym od 1 do 2 lat, odporne na huk, niemogące bać się wystrzałów ani reagować na nie nadmierną agresją. Po wstępnej kwalifikacji spośród trzynastu czworonogów wybrano trzy psy. Były to dwa owczarki i labrador. Jeden z owczarków wykazywał duże możliwości w tropieniu, dwa pozostałe psy wstępnie zakwalifikowano do specjalistycznego wyczuwania narkotyków. Wspomniane trio czeka jeszcze jedna próba sił, tym razem w Sułkowicach. Jeśli będzie pomyślna, to psy będą mogły rozpocząć wspólnie ze swoimi opiekunami kurs, w którym przejdą szereg szkoleń - począwszy od oswajania, a skończywszy na specjalistycznych zadaniach w zależności od przeznaczenia.

(KWP w Łodzi / mj)
 

Powrót na górę strony