Gratulacje dla Justyny Kozdryk

Data publikacji 04.03.2013

Justyna Kozdryk - pracownica cywilna Komendy Powiatowej Policji w Grójcu zajęła drugie miejsce w wyciskaniu sztangi leżąc w zakończonych wczoraj zawodach sportowych zorganizowanych przez aktora Arnolda Schwarzeneggera. W odbywającej się w Stanach Zjednoczonych imprezie udział wzięli najsilniejsi sportowcy z całego świata.

Tegoroczny, 25 jubileuszowy Arnold Sports Festival odbył się w dniach 28 luty - 3 marca w Columbus w stanie Ohio. Zawody w kategorii, w której wystartowała Justyna Kozdryk, toczyły się w formule open. Sportsmenka z Grójca znalazła się w gronie dziewięciu najsilniejszych kobiet globu, które osobiście zaprosił znany aktor Arnold Schwarzenegger.

Nasza rodaczka zaliczyła trzy podejścia w kategorii 47 kg. W pierwszym dźwignęła 115 kg, w drugim 120 kg, a w trzecim 125 kg. Tylko 2,5 kg brakowało jej do własnego rekordu świata ustanowionego w czasie mistrzostw w  Soelden. Paraolimpijka uzyskała 173,87 punktów Wilks'a i tym samym zajęła drugie miejsce. Pierwsza była Rosjanka Julia Miedwediewa, która wycisnęła 170 kg w kategorii 72 kg pokonując naszą zawodniczkę o niecałe 2 punkty. Część zawodniczek wykorzystała nowy przepis zezwalający na wyciskanie z brzucha. Norweżka Hugdal Hildeborg w trzecim podejściu podniosła 206,5 kg, co jest absolutnym rekordem świata.

Impreza organizowana jest od wielu lat. Justyna Kozdryk została zaproszono na imprezę już po raz trzeci. Pierwszy raz w zawodach wystartowała w 2009 roku i od razu wygrała konkurencję wyciskania sztangi na ławeczce, w kategorii do 45 kilogramów. W pierwszej próbie dźwignęła sztangę ważącą 115 kg, w drugiej 120 kg, a w trzeciej 122 kg. Kolejny start, dwa lata później, przyniósł kolejną wygraną. Wystartowała w nowej kategorii wagowej do 47 kilogramów i klasyfikacji open. W pierwszej próbie wycisnęła sztangę ważącą 110 kg. W drugim podejściu było to 115 kg i w trzecim aż 120 kg. Justyna Kozdryk ustanowiła wtedy rekord świata kategorii wagowej 47 kg. Wynik ten pozwolił jej także zwyciężyć w kategorii open.

Justyna Kozdryk, na co dzień reprezentantka Kraski Jasieniec i Radomskiego Stowarzyszenia Sportu i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „Start” pracuje jako pracownik cywilny Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Grójcu. Z wykształcenia jest pedagogiem. Ukończyła Akademię Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie o specjalności surdopedagogika.

Swoją karierę rozpoczęła w 1999 roku. Wtedy to, po raz pierwszy, za namową swojej starszej siostry, trafiła do profesjonalnej siłowni klubu sportowego. Tam też, jej nieprzeciętną siłę zauważył trener Mirosław Malec. Tak rozpoczęła się jej sportowa kariera w wyciskaniu sztangi leżąc. Jest wielokrotną medalistką mistrzostw Polski, Europy i Świata, a także srebrną medalistką paraolimpiady w Pekinie.