Ukarany za handel narkotykami odpowie też za pranie brudnych pieniędzy - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

CBŚP

Ukarany za handel narkotykami odpowie też za pranie brudnych pieniędzy

Data publikacji 02.07.2013

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zatrzymali dilera narkotykowego, który w ciągu trzech lat wprowadził do obrotu co najmniej 36 kg amfetaminy wartej ponad milion sto tysięcy złotych. Wraz z nim zatrzymano ośmiu innych mężczyzn. Wobec większości wystosowano już akty oskarżenia, a wobec 39-letniego hurtownika zapadł wyrok pozbawienia go na kilka lat wolności. Teraz została zakończona kolejna sprawa prowadzona przeciwko temu mężczyźnie dotycząca wprowadzania do obrotu środków finansowych z nielegalnych źródeł.

Policjanci pracujący przy tej sprawie zabezpieczyli mienie i środki finansowe pochodzące ze sprzedaży narkotyków wartości prawie 640 tys. zł. Teraz została zakończona kolejna sprawa prowadzona przeciwko temu mężczyźnie dotycząca wprowadzania do obrotu środków finansowych z nielegalnych źródeł za co grozi do 10 lat więzienia.

Prokuratura Okręgowa w Szczecinie wszczęła w tej sprawie śledztwo pod koniec 2011 r. Zaraz po tym na początku lutego 2012 r. policjanci z Centralnego Biura Śledczego Zarządu w Szczecinie zatrzymali wówczas 38-letniego Rafała K. oraz jego wspólników za handel narkotykami. Zatrzymany 38-latek był hurtownikiem, a ośmiu pozostałych mężczyzn odbiorcami.

Policjanci prowadzący sprawę wspólnie z prokuratorem zebrali materiał dowodowy, z którego wynika, że mężczyźni wprowadzili do obrotu około 36,7 kg amfetaminy i około 850 gramów innych narkotyków wartych łącznie około 1 mln 121 300 tys. złotych.

Wobec głównego ze sprawców obecnie 39-letniego Rafała K. kilka dni temu zapadł prawomocny wyrok skazujący mężczyznę za handel narkotykami na cztery lata i sześć miesięcy pozbawienia wolności. Teraz ma swój finał kolejny wątek sprawy dotyczący przedstawienia wymienionemu skazanemu zarzutów wprowadzania do obrotu środków finansowych z nielegalnych źródeł czyli tzw. prania brudnych pieniędzy.

Jeszcze przed zatrzymaniem śledczy prowadzący sprawę zainteresowali się tym, że mężczyzna pracujący w firmie prywatnej i zarabiający miesięcznie najniższą krajową prowadzi wystawne życie. Policjanci przy współpracy z Prokuraturą Okręgową w Szczecinie ustalili, że mężczyzna pieniądze zarobione ze sprzedaży narkotyków przelewał na konto bliskiej osoby, do którego posiadał upoważnienie, jak również i inne dobra materialne nabywał na nazwisko osoby trzeciej.

W chwili zatrzymania mężczyzny (w lutym 2012 r.) śledczy przy współpracy z Generalnym Inspektoratem Informacji Finansowej, z konta bankowego, do którego miał dostęp zatrzymany zabezpieczyli 330 tys. zł gotówki, która pochodziła z handlu narkotykami.

Przy tej sprawie funkcjonariusze CBŚ współpracowali również z niemieckimi policjantami. Zaraz po zatrzymaniu Rafała K. przeprowadzone zostały przeszukania w Niemczech, gdzie przybywała osoba związana z zatrzymanym, na którą prowadzone było konto, a z którego korzystał zatrzymany. Śledczy zajęli również mieszkanie oraz samochód podejrzanego, nabyte za nielegalne pieniądze. W sumie policjanci zabezpieczyli około 640 tys. złotych pochodzących z przestępczej działalności 39-latka.

Mężczyzna w toku postępowania usłyszał zarzut prania brudnych pieniędzy. Sprawa została teraz przez śledczych zakończona aktem oskarżenia, który przekazany został do sądu. Za czyny zarzucane mężczyźnie grozi do 10 lat pozbawiania wolności.

(KWP w Szczecinie /mj)

Powrót na górę strony