Uderzenie CBŚ w przestępczość ekonomiczną - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

CBŚP

Uderzenie CBŚ w przestępczość ekonomiczną

Data publikacji 09.07.2013

Policjanci CBŚ zatrzymali pięć osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się oszustwami podatkowymi na dużą skalę oraz procederem prania pieniędzy. Sąd Rejonowy w Opolu zastosował wobec wszystkich zatrzymanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące.

Sprawa dotyczy sprowadzania na polski obszar celny używanych samochodów z krajów Unii Europejskiej z pominięciem opodatkowania podatkiem VAT i akcyzy. Straty Skarbu Państwa na obecnym etapie postępowania oszacowano na co najmniej 24 mln złotych. Uzyskane rezultaty działań to efekt współpracy policjantów CBŚ z Urzędem Kontroli Skarbowej oraz Wydziałem Wywiadu Skarbowego w Opolu i Jeleniej Górze.

Jak ustalono, nabywane na terenie państw Unii Europejskiej samochody luksusowych marek wprowadzano do obrotu handlowego na terenie Polski, z pominięciem należności w postaci podatku VAT i akcyzy, przez dokumentacyjną zmianę ich przeznaczenia. W procederze wykorzystywano szereg podmiotów gospodarczych z terenu Polski oraz Niemiec, a uzyskiwane środki finansowe były przemieszczane przez wiele różnych kont bankowych należących do legalnie działających firm, jak również osób fizycznych, co miało utrudnić pracę organów kontroli oraz zmierzało docelowo do legalizacji tych środków.

Na wniosek prowadzącej śledztwo Prokuratury Okręgowej w Opolu, 28 czerwca 201 3r., Sąd Rejonowy w Opolu zastosował wobec wszystkich zatrzymanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące. Prowadzone śledztwo jest rozwojowe, planowane są kolejne działania.

(KWP w Opolu / mg)

Ładowanie odtwarzacza...
Powrót na górę strony