Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szkolenie archeologiczne dla policjantów

Data publikacji 22.10.2007

Pod koniec ubiegłego tygodnia odbyło się w Krakowie szkolenie dla policjantów zajmujących się na co dzień walką z przestępczością przeciwko dobrom kultury i sztuki. Cykl wykładów i prezentacji miał na celu zapoznanie funkcjonariuszy z zagadnieniami archeologicznymi i konserwatorskimi. Planowane są kolejne tego typu szkolenia.

W dniach 18 – 19 października 2007 r. w KWP w Krakowie odbyło się pierwsze z cyklu czterech szkoleń archeologicznych dla policjantów pionów kryminalnego i prewencji Komend Wojewódzkich Policji i jednostek podległych. W krakowskim szkoleniu uczestniczyło blisko 50 funkcjonariuszy Policji z komend wojewódzkich, miejskich i powiatowych województw: małopolskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Dobór jednostek do poszczególnych szkoleń został przeprowadzony w oparciu o cechy wspólne stanowisk archeologicznych i zabytków z danego obszaru Polski.

Szkolenie zostało przeprowadzone z inicjatywy Krajowego Zespołu do walki z Przestępczością przeciwko Dziedzictwu Narodowemu Biura Kryminalnego KGP we współpracy z Krajowym Ośrodkiem Badań i Dokumentacji Zabytków w Warszawie.

W programie szkolenia poruszono tematy dotyczące podstaw archeologii, doktryny konserwatorskiej, zagadnień prawnych związanych z egzekucją prawa, roli Policji w walce z przestępczością przeciwko zabytkom archeologicznym. Ponadto omówiono praktyczne aspekty współpracy Regionalnych Ośrodków Badań i Dokumentacji Zabytków z jednostkami Policji, zasygnalizowano wdrożenie w niedługim czasie projektu dotyczącego tzw. atlasu stanowisk zagrożonych, którego realizacja będzie wymagać podjęcia współpracy w zakresie ochrony przez Policję obszarów archeologicznych szczególnie zagrożonych nielegalną eksploracją.

Dużym zainteresowaniem policjantów cieszyła się prezentacja multimedialna poświęcona specyfice archeologicznych zabytków ruchomych – przedstawiono w niej m.in. najbardziej charakterystyczne typy przedmiotów w odniesieniu do poszczególnych epok. Na zakończenie szkolenia uczestnicy odwiedzili Muzeum Archeologiczne w Krakowie, gdzie zapoznali się z zabytkami archeologicznymi typowymi dla ziem Małopolski oraz mieli możliwość porównania zabytków archeologicznych przed i po konserwacji.

Biorąc pod uwagę ogromne zainteresowanie policjantów przeprowadzonym szkoleniem, Krajowy Zespół do walki z Przestępczością przeciwko Dziedzictwu Narodowemu Biura Kryminalnego KGP wspólnie z przedstawicielami KOBiDZ-u podjął decyzję o przeprowadzeniu drugiego szkolenia jeszcze w tym roku. W szkoleniu uczestniczyć będą policjanci z centralnej Polski.
  • Szkolenie archeologiczne dla policjantów
  • Szkolenie archeologiczne dla policjantów
Powrót na górę strony