Policja w PAP

Rozmiar tekstu: A A A

Bułgaria/Zatrzymano czterech protestujących rolników

30.7.Sofia (PAP) - Policja bułgarska zatrzymała w środę czterech protestujących rolników, którzy wyszli ze stadami i zablokowali ważną drogę w północno-zachodniej części kraju.

Wśród zatrzymanych jest przewodniczący krajowego stowarzyszenia producentów mleka Adrian Cakonski - poinformowało radio publiczne.

Protesty rolników odbyły się w środę w kilku regionach kraju. Producenci zboża zablokowali traktorami drogę między Silistrą i Dobriczem na północnym wschodzie kraju. Rozszerzył się też trwający od tygodnia protest w Kyrdżali, gdzie we wtorek doszło do starć z policją. Tam również blokowano drogi. Protesty odbyły się pod Starą Zagorą, Plewen i Płowdiwem.

Rolnicy, którzy domagają się dopłat za produkcję mięsa i mleka, zapowiadają też marsze na Sofię.

Minister rolnictwa Walery Cwetanow wysłał przedstawicieli na negocjacje z protestującymi. Ministerstwo zapewniło, że ci rolnicy, którym bez dopłat grozi upadłość, otrzymają pieniądze za marzec jeszcze w środę, a najpóźniej w czwartek.

Bułgarscy rolnicy są pierwszą grupą, którą dotknęło zamrożenie środków unijnych przez Komisję Europejską. Rolnicy pozaciągali kredyty bankowe na koszt przyszłych dopłat z programu SAPARD. Obecnie banki grożą egzekucją długów, a pieniądze z SAPARD zostały zamrożone. Rolnicy domagają się, by rząd zrealizował dopłaty z nadwyżki budżetowej.

Tymczasem minister finansów Płamen Oreszarski rozmawiał z przedstawicielami banków o złagodzeniu polityki wobec zadłużonych rolników.

W zamian za wznowienie wypłat Komisja Europejska domaga się od Bułgarii przeprowadzenia nowego dochodzenia i ustalenia dokładnego rozmiaru malwersacji, do których doszło przy realizacji projektów z programu ISPA, podjęcia kroków w celu usunięcie korupcji i niedociągnięć w pracy funduszu, zarządzającego pieniędzmi na rozwój infrastruktury drogowej oraz jego restrukturyzacji.

Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ jo/ ro

Ocena tekstu:

Ocena: 0/5 (0)

Tagi:

Poleć artykuł:

Kategorie: