Zadania Biura
Biuro Spraw Wewnętrznych Policji jest jednostką organizacyjną Policji służby spraw wewnętrznych realizującą na obszarze całego kraju zadania w zakresie rozpoznawania, zapobiegania i zwalczania przestępczości popełnianej przez policjantów i pracowników Policji oraz przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu popełnianych na szkodę Policji, określonych w art. 296-306 Kodeksu karnego, wykrywania i ścigania sprawców tych przestępstw, a także - w zakresie zleconym przez Inspektora Nadzoru Wewnętrznego - funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa lub strażaków i pracowników Państwowej Straży Pożarnej.
Dobór do służby w Biurze Spraw Wewnętrznych Policji
Tego rodzaju służbie podołać mogą tylko najlepsi policjanci, wykształceni, z dużym doświadczeniem. Tylko wówczas mają szansę profesjonalnie i obiektywnie wyjaśniać sprawy przydzielone im do realizacji. Funkcjonariusze podejmujący wyzwanie służby w BSWP muszą być wyjątkowo odporni na stres, obdarzeni poczuciem misji, zdeterminowani i umotywowani do prowadzenia działań operacyjnych we własnym środowisku zawodowym. Muszą być gotowi na pojawiający się ostracyzm ze strony innych policjantów.
Dobór kadr na stanowiska służbowe w Biurze Spraw Wewnętrznych Policji odbywa się według zasad określonych w przepisach wewnętrznych dotyczących naboru kandydatów do służby w Biurze Spraw Wewnętrznych Policji.
Kandydaci do służby w BSWP są poddawani badaniom psychologicznym i psychofizjologicznym, muszą dysponować dużym doświadczeniem zawodowym oraz spełniać wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 19 czerwca 2007r. w sprawie wymagań w zakresie wykształcenia i kwalifikacji zawodowych i stażu służby, jakim powinni odpowiadać policjanci na stanowiskach komendantów Policji i innych stanowiskach służbowych oraz warunków ich mianowania na wyższe stanowiska służbowe.
Generalne zasady to:
- co najmniej kilkuletni staż służby;
- doświadczenie w pracy operacyjnej lub dochodzeniowej;
- nienaganna opinia służbowa;
- na stanowiskach merytorycznych preferowane jest wyższe wykształcenie;
- predyspozycje intelektualne i psychiczne, potwierdzane badaniem psychologicznym i psychofizjologicznym;
- pogłębiony wywiad o policjancie i jego środowisku;
- rozmowy kwalifikacyjne.
Przeczytaj:
Pliki do pobrania
-
Informacja na temat stanu zagrożenia przestępczością w środowisku policyjnym w 2017 r.
1.82 MB
-
Informacja o funkcjonowaniu Biura Spraw Wewnętrznych KGP oraz o zagrożeniu przestępczością w środowisku policyjnym w 2016 r.
1.58 MB
-
Informacja o funkcjonowaniu Biura Spraw Wewnętrznych KGP oraz o zagrożeniu przestępczością w środowisku policyjnym w 2015 r.
1.59 MB
-
Informacja o funkcjonowaniu Biura Spraw Wewnętrznych KGP oraz o przestępstwach popełnianych w środowisku policyjnym wraz z danymi za 2014 r.
1.13 MB
-
Informacja o funkcjonowaniu Biura Spraw Wewnętrznych KGP oraz o przestępstwach popełnianych w środowisku policyjnym wraz z danymi za 2013 r.
1.31 MB
-
Informacja o funkcjonowaniu Biura Spraw Wewnętrznych KGP oraz o przestępstwach popełnianych w środowisku policyjnym wraz z danymi za 2012 r.
4.98 MB
-
Informacja o funkcjonowaniu Biura Spraw Wewnętrznych KGP oraz o przestępstwach popełnianych w środowisku policyjnym wraz z danymi za 2011 r.
1.01 MB