Cyberprzestępczość

Rozmiar tekstu: A A A

Uwaga - hakerzy podszywają się pod Policję!

Od maja br. polscy internauci stali się celem ataku wirusa Weelsof. Złośliwe oprogramowanie uniemożliwia użytkownikom dostęp do komputerów, poprzez wyświetlenie strony internetowej z informacją, że komputer został zablokowany przez Policję. W treści informacji, zawarte jest także żądanie wpłacenia określonej kwoty (w walucie polskiej lub Euro),  w zamian za usunięcie blokady. Staranność opracowanej witryny internetowej i precyzja w podszywaniu się nadawcy pod polską policję (opatrzone logiem Policji! - patrz zrzut ekranu poniżej) może wprowadzać w błąd wielu internautów.

Atak wirusa Weelsof:

 

Jak radzić sobie z wirusem!

Wirusa można usunąć na dwa sposoby. Najprostsza metoda polega na wygenerowaniu i wpisaniu „poprawnego” kodu UKASH. Trudniejsza metoda, wymaga już posiadania specjalistycznej wiedzy informatycznej i polega na ręcznym usunięciu z dysku oraz z rejestru systemowego zmian wprowadzonych przez złośliwe oprogramowanie.

Szczegółowy opis sposobu postępowania w przypadku ataku wirusa Weelsof opracowany został przez  CERT Polska i umieszczony na stronie http://www.cert.pl/news/5483/langswitch_lang/en, gdzie znajduje się również wspomniany powyżej generator kodu  UKASH.

 

Należy dodać, że aby skutecznie zabezpieczać się przed atakiem wirusa, należy pamiętać o legalnym, w pełni funkcjonalnym i aktualizowanym oprogramowaniu antywirusowym, oraz bieżącej aktualizacji systemu operacyjnego Windows, jak i innych używanych programów.

 

opracowano:

Wydział Wsparcia Zwalczania Cyberprzestępczości

Biura Kryminalnego, KGP

lipiec 2012 r.

Ocena tekstu:

Ocena: 3.8/5 (60)

Tagi:

Poleć artykuł:

Kategorie: