Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzili wielomilionowe kredyty i leasingi - zatrzymali ich policjanci CBŚ

Data publikacji 20.12.2012

Policjanci Centralnego Biura Śledczego rozpracowali zorganizowaną grupę przestępczą, która ma na koncie przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu, przestępstwa karno-skarbowe i typowo kryminalne. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że członkowie tej grupy wyłudzili wielomilionowe kredyty i leasingi - było to możliwe dzięki współpracy z osobami zajmującymi decyzyjne stanowiska w bankach. Do tej pory zatrzymano 25 podejrzanych, którym przedstawiono od kilku do kilkunastu zarzutów.

Rozpracowana przez policjantów CBŚ grupa działała  praktycznie na terenie całego kraju od marca 2009 roku. W jej skład wchodziły osoby, które były ze sobą powiązane głównie finansowo, przez stworzony układ legalnie zarejestrowanych podmiotów, ale także towarzysko. Ścisłe kierownictwo grupy to postaci dobrze znane organom ścigania, w przeszłości karane przez sądy. Celem działania rozpracowanej przestępczej organizacji było przede wszystkim wyłudzanie środków finansowych, a następnie ukrywanie ich w systemie finansowym przez dokonywanie szeregu wzajemnych, fikcyjnych transakcji. Specjalnie na potrzeby uzyskiwania owych środków tworzona była fikcyjna dokumentacja finansowo-księgowa, a także wytwarzane poświadczające nieprawdę zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach. Działająca w ten sposób grupa ma na swoim koncie wyłudzenia wielomilionowych kredytów i leasingów. Przestępczy mechanizm funkcjonował długo i sprawnie, dzięki m.in. pozorowanej działalności stworzonych podmiotów gospodarczych, w których podejrzani sprawowali funkcje kierownicze.

Z zebranego dotychczas materiału dowodowego wynika, że bezprawne pozyskiwanie środków finansowych możliwe było również dzięki współdziałaniu z grupą osób pełniących funkcje kierownicze i zajmujących decyzyjne stanowiska w bankach. Osoby te uzyskiwały za swoje działania znaczne korzyści majątkowe - wyniosły one w sumie 650 tys. złotych. W trakcie prowadzonych czynności ustalono liderów grupy, a także osoby w niej działające. Funkcjonariusze rozpracowali też siatkę zależności między nimi oraz to, jakie zajmowali pozycje. W ustaleniach pomocne były m.in. zeznania jednego ze skruszonych członków grupy, który zdecydował się na współpracę z organami ścigania. Dzięki podjętym działaniom udało się zapobiec wyłudzeniu kolejnych wielomilionowych kredytów, a także uchronić Skarb Państwa przed uszczupleniem należności podatkowych. Służby skarbowe, na zlecenie śledczych, prowadzą czynności kontrolne w firmach zarządzanych przez podejrzanych.
 
Oprócz przestępstw o charakterze gospodarczym, podejrzanym zarzuca się popełnienie szeregu innych przestępstw, w tym posiadanie bez zezwolenia broni palnej i amunicji, usiłowanie wymuszenia rozbójniczego, przerobienie dokumentu, wręczanie korzyści majątkowych funkcjonariuszom publicznym i osobom pełniącym funkcje publiczne.

Do tej pory w sumie zatrzymano 25 podejrzanych, którym przedstawiono od kilku do kilkunastu zarzutów - w miniony czwartek (13.12) na terenie województwa kujawsko-pomorskiego wpadło 6 osób podejrzanych o korupcję w związku z wystawianiem dokumentów poświadczających nieprawdę.

Wśród zatrzymanych znaleźli się m.in. lekarze i lekarze sądowi, którzy w zamian za korzyści majątkowe, wystawiali poświadczającą nieprawdę dokumentację medyczną, która miała być pomocna w uniknięciu odpowiedzialności karnej i wykonywaniu orzeczonych wobec podejrzanych kar pozbawienia wolności.

W stosunku do części podejrzanych zastosowano tymczasowe areszty, zaś wobec pozostałych policyjne dozory, poręczenia majątkowe, a także zakazy opuszczania kraju. Na poczet przyszłych kar funkcjonariusze zabezpieczyli gotówkę, nieruchomości i pojazdy, których łączna wartość sięga prawie miliona złotych. Sprawa ma charakter rozwojowy.

(KWP w Bydgoszczy / mg)

Powrót na górę strony