Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policja w Japonii

Data publikacji 13.05.2007

Japonia to państwo wyspiarskie zamieszkiwane przez prawie 127.5 mln ludzi. Aby zapewnić dobry kontakt policji z wszystkimi obywatelami, stworzono system małych posterunków, których w całej Japonii jest niemal 15.000. Dwa razy do roku policjanci odwiedzają swoich mieszkańców i pytają o ich problemy. Pracują przeciętnie 56 godz. tygodniowo. Przedstawiamy policję japońską.

Struktura organizacyjna

Japońskie służby policyjne dzielą się na policję państwową i prefekturalną. Na poziomie rządowym kontrolę nad nimi sprawuje Państwowa Komisja ds. Bezpieczeństwa Publicznego (NPSC - National Public Safety Commission), której podlega Agencja Policji Państwowej (NPA - National Police Agency). W szczególnych wypadkach, jak np. kataklizmy, NPA może przejąć dowodzenie nad oddziałami prefekturalnymi policji, podlegającymi zwykle rządom poszczególnych regionów.

Na czele NPA stoi komisarz generalny wyznaczony przez NPSC i mianowany przez premiera. NPA ma siedem biur regionalnych w największych miastach. W stolicy Japonii, Tokio, znajduje się niezależna jednostka policji metropolitalnej, a na wyspie Hokkaido ma swoją kwaterę główną policja prefekturalna.

Ogółem Japonia podzielona jest na 47 prefektur, na które składają się: 43 jednostki policji prefekturalnej, departament policji tokijskiej, dwie miejskie prefektury w Osace i Kioto oraz niezależny dystrykt policyjny na wyspie Hokkaido.

Jednostki policyjne  

Powierzchnia Japonii to prawie 378 tys. km kw., czyli niewiele więcej niż ma Polska. Ale gęstość zaludnienia w Japonii jest niemal trzy razy większa - na jeden km kw. przypada 337 osób. Bezpośredni kontakt japońskiej policji z obywatelami zapewnia rozwinięty system małych posterunków policji. W całym kraju jest ich prawie 15.000, a w samym Tokio, gdzie mieszka prawie 12 mln ludzi, takich małych posterunków jest aż 1.200.

Posterunek miejski nazywa się koban, a wiejski - chuzaisho. W Japonii przeważają posterunki wiejskie, których jest 9.000. Jurysdykcja chuzaisho obejmuje zazwyczaj ok. 18 mil kw. (czyli 47 km kw.) i 3.000 mieszkańców; koban natomiast - 0.22 mili kw. (ok. pół km kw.) i 8.500 osób.

W Tokio każdy koban to zwykle 12 oficerów, którzy pracują na 4 zmiany. Dwa razy do roku funkcjonariusze koban odwiedzają mieszkańców swojego terenu i zwykle pytają o codzienne problemy. Prowadzą także bazy danych mieszkańców, zawierające m.in. ilość domowników, stopień ich pokrewieństwa, wiek, miejsce pracy i opis posiadanego samochodu.

Policjanci z posterunków zajmują się zwykle patrolowaniem ulic, śledztwami kryminalnymi na swoim terenie, ruchem drogowym i prewencją kryminalną w podległych im szkołach.

Każda policja prefekturalna ma też swoje oddziały prewencji, w których pracuje łącznie 10.000 osób.

Liczebność

Łącznie 47 komend policji w całym kraju zatrudnia 250.000 osób, z których 220.000 to policjanci, a 30.000 pracownicy cywilni. Policja państwowa liczy 7.600 osób - większość z nich stanowią pracownicy cywilni, których jest 5.500; oficerów policji jest tylko 1.200, a pozostałe 900 osób stanowią strażnicy cesarscy.

Prawie 97 proc. osób zatrudnionych w japońskich służbach policyjnych pracuje w policjach prefekturalnych. W całym kraju jest 4.200 policjantek i 14.000 kobiet na stanowiskach cywilnych - 3.100 spośród nich to panie pomagające w kierowaniu ruchem drogowym. Policjantki nie noszą broni i pracują głównie w ruchu drogowym i prewencji kryminalnej.

W Tokio jest ponad 42.000 oficerów policji i prawie 3.000 pracowników cywilnych. Ogółem w Japonii jeden policjant przypada na 556 obywateli, w Tokio natomiast jeden oficer na 290 osób.

Umundurowanie i wyposażenie

Jesienią, zimą i wczesną wiosną policjanci noszą białe koszule i ciemnogranatowe płaszcze zapinane na 4 guziki oraz czarne spodnie. W ciepłe dni policjantki mogą zastąpić płaszcz kamizelką.

Latem mundur składa się z jasnoniebieskiej koszuli z krótkimi rękawami i długich, ciemnych spodni lub spódnicy. Stopnie policyjne umieszczone są na lewej kieszeni na piersi. Mężczyźni noszą czapki z czarnym daszkiem i złotym policyjnym znaczkiem.

Policjanci mają przy sobie kajdanki, drewnianą pałkę (60 cm długości) i mocną, cienką linkę o długości 15 stóp (ok. 4.5 m). Na plecionej lince na prawym ramieniu kobiety noszą gwizdek, a mężczyźni broń (rewolwer kaliber 38 mm). Odznaka policyjna ma tylko stopień służbowy, nie ma na niej nazwiska policjanta i jego numeru identyfikacyjnego.

Patrole piesze mają przy sobie dwa odbiorniki radiowe.

Jednostki specjalne             

Jednostką antyterrorystyczną japońskiej policji jest SAT (Special Assault Team - Specjalna Grupa Szturmowa), która powstała w 1996 r. po rocznych treningach z niemieckim GSG9 i brytyjskim SAS. Pilnuje bezpieczeństwa na największych lotniskach, a w Tokio strzeże pałacu cesarskiego i budynków rządowych. Ma ok. 300 funkcjonariuszy

Departament policji tokijskiej ma własną jednostkę specjalną SIT (Special Investigation Team - Specjalna Grupa Śledcza), podobnie jak policja w Osace.

 
Broń

Uzbrojenie SAT to japońskie karabiny Howa typ 89 (używa ich tylko SAT), kaliber 5.56x45 mm), H&K MP5 modele MP5A4, MP5A5, MP5SD4 i MP5SD6.

Karabiny snajperskie: H&K PSG-1, Howa typ 64 (karabiny zmodyfikowane dla snajperów) i remingtony M700. Rewolwery to glocki 19, H7K P9 i USP9, Nanbu M60, sigsauery P226, P228 i P230 JP oraz S&W M3913.

Pojazdy

Policja japońska ma blisko 26.000 pojazdów, w tym 5.000 samochodów patrolowych, 3.000 motocykli drogówki, 5.000 pojazdów nieoznakowanych, 2.500 wozów transportowych, 200 łodzi i 80 helikopterów (m. in. model AugustaWestland A109 Power).

Policja tokijska ma 1.103 samochody patrolowe, 951 motocykli, 26 łodzi, 14 helikopterów, 33 psy i 16.000 koni.

Samochody policyjne są głównie produkcji japońskiej: subaru impreza, toyota crown, mitsubishi, nissan, suzuki, mazda i honda.

Policyjne subaru impreza, którym jeździ przeważnie japońska drogówka, to model WRX STI - do 2001 r. ta wersja sprzedawana była tylko w Japonii. Auto pomalowane jest na biało-czarno i na dachu ma charakterystyczne czerwone światła. Na masce znajduje się wlot powietrza, a na bagażnik spojler. Samochód ma 4 cylindry w układzie boxer, silnik o pojemności 2 l i mocy 300 KM. Do setki przyspiesza w 4.5 s. i rozwija maksymalną prędkość 240 km/h.

Auta patrolowe mają komputerowe połączenie z policyjna bazą danych.

Zarobki

Dochód japońskich policjantów składa się z trzech części, a jego podstawa jest liczba przepracowanych godzin (policjanci pracują przeciętnie 56 godzin tygodniowo). Funkcjonariusze dostają także różne dodatki (mieszkaniowy, dojazd do pracy, przeniesienie na wyższe stanowiska, nadgodziny i pracę w dni wolne), co stanowi ok. 34.6 proc. wynagrodzenia podstawowego. Trzy razy do roku przyznawane są nagrody pieniężne. Średnia płaca to 27.000 dolarów na rok, a w Tokio 29.000 dolarów.

47 proc. policjantów wynajmuje mieszkania policyjne, za które płaci stosunkowo niewiele lub wcale. Funkcjonariusze mają darmową opiekę medyczną, a ich rodziny mają ulgi na leczenie. Niektóre usługi (np. restauracje, pralnie, fryzjer) też są dostępne po niższej cenie. Za wstąpienie do policyjnych związków zawodowych dochodzą kolejne ulgi zdrowotne oraz możliwość spędzania wakacji w ośrodkach związkowych. Policjantom przysługuje 20 dni urlopu rocznie.

Przepisy emerytalne

Przejście na emeryturę jest możliwe w wieku 60 lat z wynagrodzeniem wynoszącym do 55 proc. pensji.

zdjęcia: www.npa.go.jp

Powrót na górę strony