Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

„Policjanci w służbie historii” - niezwykła lekcja historii laureatów konkursu IPN i KGP

Data publikacji 28.10.2019

Trójka licealistów zaprezentowała swoim rówieśnikom „żywą lekcję historii”, przybliżając sylwetkę mjr Bronisława Marchlewicza. Był to policjant z czasów II Wojny Światowej, którego postawa może być wzorem służby Polsce i Polakom. Uczniowie Katolickiego Liceum św. Tomasza z Akwinu w Gorzowie Wlkp. zostali laureatami ogólnopolskiego konkursu pn. „Policjanci w służbie historii”, którego organizatorem był Instytut Pamięci Narodowej oraz Komenda Główna Policji. Honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z Komenda Główną Policji zorganizowali konkurs pn. „Policjanci w służbie historii” adresowany był do uczniów szkół podstawowych, realizujących program nauczania rozszerzony o przedmioty dotyczące funkcjonowania Policji. Wzięło w nim udział ponad 100 szkolnych drużyn z całej Polski. Celem przedsięwzięcia było pogłębienie wiedzy na temat historii Policji oraz wzmocnienie etosu policyjnej służby. Jednymi z laureatów konkursu zostali uczniowie klasy o profilu policyjno – prawniczym Katolickiego Liceum św. Tomasza z Akwinu w Gorzowie Wlkp. Aleksandra Malara, Maciej Dziekoła i Wojciech Juszkiewicz przybliżyli sylwetkę wybitnego policjanta z czasów II Wojny Światowej, mjr Bronisława Marchlewicza (1899-1972), którego postawa może być wzorem służby Polsce i Polakom. Właśnie podczas wojny, jako kierownik Policji w Otwocku i członek „granatowej” Policji uchronił wiele osób, w tym Żydów przed aresztowaniami. Ponadto działał on w ruchu oporu jako oficer Kadry Polski Niepodległej, Korpusu Bezpieczeństwa i Armii Krajowej pod pseudonimem "Śmiały". W roku 2004 został odznaczony medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata przyznawanym przez jerozolimski Instytut Jad Waszem, a w 2009 r. został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Gorzowscy uczniowie chcąc dowiedzieć się jak najwięcej o swoim bohaterze pojechali do Otwocka, gdzie spotkali się z synem pana Marchlewicza, Zbigniewem. Ten opowiedział im o ojcu, jego bohaterskiej postawie oraz przekazał dokumentację z lat bohaterskiej działalności Bronisława Marchlewicza. Spotkanie było także okazją do złożenia kwiatów i oddania czci mjr Bronisławowi Marchlewiczowi na cmentarzu w Otwocku, gdzie został pochowany. Dzisiejsza (28 października) lekcja historii, która odbyła się w Akademii im. Jakuba z Paradyża cieszyła się dużym powodzeniem wśród uczniów szkół ponadpodstawowych. Była to kolejna okazja do przybliżenia sylwetki wybitnego policjanta, który dał przykład bohaterstwa i człowieczeństwa w czasie najbardziej okrutnego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości.

 

Opracował: podkom. Maciej Kimet

Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

 

Powrót na górę strony
Polska Policja