Przed przystąpieniem do przesłuchania należy wręczyć pokrzywdzonemu lub podejrzanemu pisemną wersję stosownego pouczenia.
Ponadto, w celu zapewnienia pełnego korzystania z przysługujących uprawnień, niezbędnym jest upewnienie się czy treść pouczenia jest zrozumiała dla odbiorcy oraz ustne wyjaśnienie zgłaszanych wątpliwości.
Pokwitowaną przez pokrzywdzonego lub podejrzanego kopię pouczenia włącza się do akt głównych postępowania przygotowawczego.
Przesłuchiwanemu - pokrzywdzonemu lub podejrzanemu - nie władającemu językiem polskim, należy wręczyć pouczenie o przysługujących mu uprawnieniach i obowiązkach w języku dla niego zrozumiałym.
Jeżeli policjant przeprowadzający czynność nie dysponuje odpowiednim obcojęzycznym pouczeniem - na kopii pouczenia sporządzonego w języku polskim nanosi adnotację o ustnym uprzedzeniu o treści pouczenia przez tłumacza. W takiej sytuacji należy także poinformować obcokrajowca o przysługującym mu prawie do złożenia żądania doręczenia pisemnego pouczenia w języku dla niego zrozumiałym.