Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny

Policja.pl

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

           

Flaga Państwowa Rzeczypospolitej Polskiej jest złożona z dwóch poziomych pasów białego oraz czerwonego i jest jednym z symboli Polski. Wprowadzona została w dniu 01 sierpnia 1919 roku. Za flagę polski uważany jest również wariant z godłem Polski, umieszczonym pośrodku białego pasa.

 

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto, które zostało wprowadzone w życie na mocy ustawy z dnia 20 lutego 2004 roku i obchodzone jest corocznie 02 maja od 2004 roku. Data tego święta nie została ustanowiona przypadkowo, a mianowicie miała na celu towarzyszyć Polakom w chwili refleksji pomiędzy dniem 01 maja (zwanym świętem pracy) a 03 maja (Narodowym świętem uchwalenia Konstytucji 3 maja), które są dniami wolnymi od pracy natomiast „Dzień Flagi rzeczypospolitej Polskiej”, jest dniem pracującym. Celem tego święta jest oddanie szacunku dla symbolu Polski.

            Tego dnia w całym kraju organizowane są różnego rodzaju akcje i manifestacje patriotyczne. Od kilku latach możemy zauważyć noszenie w tym dniu kokardy narodowej, która jest rozetką w barwach biało-czerwonych będącą patriotycznym, narodowym symbolem Polaków, a zwyczaj ten spopularyzował prezydent Lech Kaczyński i kontynuowany jest przez kolejnych prezydentów RP.

Jako ciekawostkę należy powiedzieć, że w 1945 roku, polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili w geście triumfu na Kolumnie Zwycięstwa biało-czerwoną flagę.

Szczegółowe informacje można znaleźć w publikacji pod nazwą „Biało-czerwona” znajdującej się w załączniku.

Pliki do pobrania

Akcja informacyjno-edukacyjna „Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny” zaprojektowana została przede wszystkim z myślą o uczniach szkół podstawowych. Jest ona elementem kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo” Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Głównym celem projektu, będącym inicjatywą Departamentu Komunikacji Społecznej MSWiA oraz Biura Prewencji Komendy Głównej Policji jest kształtowanie i propagowanie pozytywnych postaw młodych ludzi w zakresie bezpieczeństwa, poprzez systematyczne prowadzenie działań profilaktycznych i edukacyjnych.

Idea akcji zakłada kontynuowanie oraz zacieśnianie współpracy Policji z placówkami oświatowymi.

Głównym narzędziem akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny” jest kalendarz zaprojektowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, w którym zaznaczone zostały daty m.in. określające poszczególne zagadnienia z obszaru bezpieczeństwa.

Integralną częścią przedsięwzięcia jest strona internetowa projektu dedykowana nauczycielom, pedagogom oraz policjantom prowadzącym zajęcia profilaktyczne w placówkach oświatowych.

Akcja „Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny” została objęta patronatem honorowym Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Mariusza Błaszczaka oraz wpisana do Harmonogramu działań na rok 2017 w ramach Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017.

Projekt realizowany będzie w roku szkolnym 2017/2018.

Ładowanie odtwarzacza...
Powrót na górę strony
Polska Policja