Informacja publiczna

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Ktoś mi grozi (śmiercią lub przemocą). Co mogę w tej sytuacji zrobić?

Groźby karalne są przestępstwem zgodnie z art. 190 § 1 i § 2 Kodeksu Karnego ściganym na wniosek pokrzywdzonego:
Art. 190
§ 1. Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.
Należy w takiej sytuacji złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w najbliższej jednostce Policji.

Co mogę zrobić jeśli zauważę łamanie prawa na stronach internetowych?

Przestępstwa związane z łamaniem prawa na stronach internetowych, należy zgłaszać w najbliższej jednostce Policji. Każda jednostka policji zajmuje się takimi przestępstwami.

Czy można odrobić zasadniczą służbę wojskową w Policji?

Każdy poborowy - z co najmniej średnim wykształceniem - po zadeklarowaniu w WKU gotowości skierowania do oddziału prewencji, powinien zgłosić się do komendy wojewódzkiej Policji, gdzie przejdzie test sprawności fizycznej oraz zostanie sprawdzony w rejestrach karnych. Następnie otrzyma skierowanie na badania lekarskie w wojewódzkim szpitalu MSWiA


Do jakiego wieku należy wozić dziecko w foteliku?

Prawo o ruchu drogowym stanowi:
Artykuł 39 ust. 3 ustawy:
"W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do lat 12, nie przekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym".
Art. 45 ust. 2, pkt 4:
"Kierującemu pojazdem zabrania się przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzna dla pasażera".
Artykuł ten chroni dziecko przed uderzeniem w przypadku otwarcia poduszki powietrznej, co mogłoby spowodować poważne obrażenia, a nawet śmierć małego pasażera.
Art. 45 ust. 2 pkt 5:
"Kierującemu pojazdem zabrania się przewożenia, poza specjalnym fotelikiem ochronnym, dziecka w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego".


Czy mogę posiadać broń alarmową bez zezwolenia?

Na Posiadanie broni alarmowej o kalibrze do 6 mm nie jest wymagane pozwolenie o czym stanowi artykuł 11 pkt 5 ustawy o broni i amunicji. punkt 8 tegoż artykułu określa cel, w jakim można używać broni palnej alarmowej - do wzywania pomocy przy działaniach ratowniczych i poszukiwawczych oraz przez osoby uprawnione do sygnalizacji zawodnikom rozpoczęcia konkurencji sportowej w trakcie zawodów sportowych, jeżeli wymaga ona takiej sygnalizacji.


Co mogę zrobić, jeśli sąsiad notorycznie hałasuje (całymi dniami słucha głośno muzyki)?

W takiej sytuacji przysługuje prawo do złożenia zawiadomienia o popełnieniu wykroczenia w najbliższej jednostce Policji. Kwestię zakłócania spokoju, porządku publicznego i spoczynku nocnego reguluje art. 51 § 1 Ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (z późn. zm.)

Art. 51.
§ 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.


Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu?

Obecnie jazda pod wpływem alkoholu nie jest już wykroczeniem, lecz przestępstwem. W znowelizowanej ustawie z dnia 6 czerwca 1997 roku Kodeks Karny znalazł się art. 178a o następującej treści:

Art.178a.
§ l. Kto. znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym.
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Kto. znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd niż określony w § l,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Oprócz wyżej wymienionych sankcji wobec osoby skazanej za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości sąd orzeknie zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych zgodnie z art. 42 § 2:

Art. 42.
§ l. Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju w razie skazania osoby uczestniczącej w mchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, w szczególności jeżeli z okoliczności popełnionego przestępstwa wynika, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.
§ 2. Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych albo pojazdów mechanicznych określonego rodzaju, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa wymienionego w § l był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia określonego w art. 173. 174 lub 177.
§ 3. Sąd może orzec zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na zawsze, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa określonego w art. 173 lub 174, którego następstwem jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu albo w czasie popełnienia przestępstwa określonego w art. 177 § 2 lub w art. 355 § 2. był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia.
§ 4. Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na zawsze w razie ponownego skazania osoby prowadzącej pojazd mechaniczny w warunkach określonych
w § 3.


Zostałem oszukany na aukcji internetowej. Co mogę zrobić?

Należy jak najszybciej zgłosić się do najbliższej jednostki Policji i złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Ważne będą zarówno informacje dotyczące aukcji internetowej na której dokonano zakupu (numer aukcji, dane dotyczące sposobu kontaktowania się ze sprzedającym - adres e-mail, dane konta na które wpłacono pieniądze, etc.)

Czy mogę pracować w Policji, jeśli jestem osobą niepełnosprawną?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby osoba posiadająca orzeczenie o stopniu niepełnosprawności ubiegała się o pracę zgodnie z obowiązującymi procedurami w zakresie naboru do Służby Cywilnej. Wszystkie informacje dostępne są na stronie internetowej (www.usc.gov.pl). Ponadto Policja uczestniczy w programie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pn. "Osoby niepełnosprawne w służbie publicznej" (www.pfron.org.pl). Celem programu jest aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych, bezrobotnych lub poszukujących pracy. W związku z tym, osoba ubiegająca się o przyjęcie do pracy w ramach w/w programu powinna spełniać dwa warunki:
- posiadać status osoby bezrobotnej lub poszukującej pracy - zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 grudnia 1994 roku o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz.U. z 2001 roku nr 6, poz. 56 z pózn.zm.) wg stanu prawnego na dzień zawarcia umowy z PFRON
- przedstawić aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
Wymogi te sprawiają, że rekrutacja na stanowiska utworzone w ramach przedstawionego programu odbywa się za pośrednictwem urzędów pracy.
W tej sytuacji najlepszym wyjściem jest kontakt z urzędem pracy właściwym dla miejsca zamieszkania.

Powrót na górę strony