* Statystyki

Działania podejmowane przez TISPOL

Działania podejmowane na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa przez TISPOL:

Operacja „TRUCK”

Działania ukierunkowane na ujawnianie i eliminowanie nieprawidłowości związanych z wykonywaniem transportu drogowego osób i rzeczy. W czasie kontroli przeprowadza się szczegółowe badanie stanu technicznego pojazdów i czasu pracy kierowców. Miejsca kontroli wyznaczane są na podstawie analizy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz natężenia ruchu pojazdów wykonujących przewozy w transporcie drogowym. W działaniach uczestniczą ponadto funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego, Służby Celnej oraz Straży Granicznej. Celem działań jest zmniejszenie rosnącej liczby zdarzeń drogowych z udziałem samochodów ciężarowych.

 

 

Operacja „Bus”

Celem działań jest ujawnianie i eliminowanie nieprawidłowości występujących w przewozie osób, w szczególności dzieci i młodzieży. Z uwagi na szczególny charakter i zakres kontroli realizowana jest ona przy udziale policjantów z Ekip Techniki Drogowej i Ekologii. W przedmiotowej operacji uczestniczy również Inspekcja Transportu Drogowego.

 

 

 

 

Operacja „Alkohol i narkotyki”

W związku z wysokim poziomem zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym ze strony nietrzeźwych kierujących oraz kierujących pod wpływem środka podobnie działającego do alkoholu podejmowane działanie zmierza do ograniczenia tego zjawiska. Podstawowym celem operacji jest wyeliminowanie nietrzeźwych kierujących z ruchu drogowego a przez to zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych powodowanych przez tą kategorię uczestników ruchu drogowego. Istotnym elementem przedmiotowej operacji jest współpraca z mediami w zakresie informowania o zagrożeniach i konsekwencjach wynikających z kierowania po użyciu alkoholu lub pod wpływem narkotyków.

 

Operacja „Pasy bezpieczeństwa”

 Jedną z podstawowych przyczyn śmiertelności i urazowości w wypadkach drogowych jest naruszenie obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa, dlatego powyższe działania ukierunkowane są na egzekwowanie obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa i stosowanie urządzeń służących do bezpiecznego przewozu dzieci. Ograniczenie zjawiska nieskorzystania, wbrew obowiązkowi, z biernych środków bezpieczeństwa pojazdu jak również wykształcenie nawyku korzystania z tych urządzeń jest głównym celem działań .

  Operacja „Prędkość”

 

Głównym celem operacji jest ograniczenie stale rosnącego zagrożenia, które powodują pojazdy poruszające się z nadmierną prędkością. W trakcie działań wykorzystuje się maksymalną ilość urządzeń do pomiaru prędkości i rejestracji naruszeń. W operacji prędkość uczestniczy maksymalna liczba policjantów wspierana przez Straż Miejską i Gminą, w zakresie automatycznego pomiaru prędkości. Pomiary prędkości są dokonywane przy użyciu:

  • radarowych ręcznych mierników prędkości;
  • fotoradarów automatycznie rejestrujących wykroczenia;
  • videorejestratorów, będących na wyposażeniu pojazdów służbowych.

 

 

 Policyjne patrole pełnią służbę na odcinkach dróg, na których najczęściej dochodzi do wypadków lub kolizji.

Należy podkreślić, iż przedmiotowe działania przeprowadzane są przez Policję krajów europejskich, w każdym z krajów członkowskich na zasadach określonych w przepisach właściwych dla danego kraju.

 

 

 

 

 

 

Powrót na górę strony