Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Panel kryminalistyczny w projekcie dla Mołdawii

Data publikacji 12.11.2014

W dniach 4-7 listopada 2014 roku w Warszawie odbyło się kolejne szkolenie dla Policji mołdawskiej w ramach 3. edycji projektu pt. Nowoczesne metody kryminalistyczne oraz wybrane aspekty i techniki szkolenia w Policji jako narzędzie wykorzystywane w zapobieganiu i zwalczaniu przestępczości.

Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2014 r. i w tym roku składa się z 4 komponentów tematycznych: zwalczania przestępczości na szczeblu regionalnym, nowoczesnych metod kryminalistycznych, nowoczesnych technik szkolenia w Policji oraz wywiadu kryminalnego.

Zakończone właśnie szkolenie przeprowadzili eksperci z Wydziału Chemii Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji na rzecz ekspertów z Centrum Ekspertyz Kryminalistycznych i Sądowych Generalnego Inspektoratu Policji Republiki Mołdawii.

W 2014 roku komponent kryminalistyczny dotyczył badań środków odurzających, substancji psychotropowych i prekursorów oraz badań mikrośladów.

W trakcie przedsięwzięcia zaprezentowano różne techniki analizy instrumentalnej wykorzystywane w CLKP. Przeprowadzono szereg zajęć praktycznych, w tym ćwiczenia z użyciem mikroskopu elektronowego, zajęcia z zabezpieczania mikrośladów, przygotowania do pobrania próbek substancji psychoaktywnych, badania próbek metodą spektroskopii w podczerwieni i wiele innych. Mołdawscy policjanci zapoznali się także z pracą Zakładu Badań Dokumentów i Technik Audiowizualnych, a także Zakładu Broni i Mechanoskopii.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się również zagadnienia związane z planami badawczymi polskiego Laboratorium. Z tego względu Dyrektor CLKP – insp. dr Waldemar Krawczyk zapoznał gości z szerokim spektrum tematycznym realizowanych i planowanych programów badawczych z uwzględnieniem kwestii dot. sposobów finansowania badań, a także zaangażowania personelu.

Szkolenie spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem mołdawskiej Policji, którzy aktywnie wymieniali się doświadczeniami i korzystali z metod pracy polskich kolegów.

Kryminalistyka jest w chwili obecnej jedną z najważniejszych dziedzin współpracy polsko-mołdawskiej z uwagi na reformę administracyjną w 2013 roku która skutkuje kształtowaniem nowych, bardziej nowoczesnych struktur odpowiadających europejskim standardom. W ten nurt wpisuje się modernizacja budynku przeznaczonego na nową siedzibę Centrum Ekspertyz Kryminalistycznych i Sądowych. Spełnianie odpowiednich wymogów logistycznych jest jednym z kroków na drodze do uzyskania akredytacji laboratorium kryminalistycznego w Mołdawii.

Projekt ten, jak i inne przedsięwzięcia skierowane do Republiki Mołdawii są niezmiernie ważne w świetle proeuropejskiego kursu tego kraju. Zakończone właśnie szkolenie doskonale wpisuje się dążenie tego kraju do wprowadzenia europejskich standardów również w służbie policyjnej oraz przekształcenia Policji w nowoczesną formację nastawioną na służbę społeczeństwu i efektywną w działaniach.

Warto nadmienić, że strona mołdawska podtrzymuje chęć pogłębiania i rozszerzenia współpracy z polską Policją i docenia wiedzę polskich ekspertów cieszących się uznaniem w Unii Europejskiej i na świecie.

(BMWP KGP / kr)

Powrót na górę strony