Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wpadka działkowego włamywacza

Data publikacji 21.11.2007

Słupscy policjanci zatrzymali 23-letniego Damiana K. podejrzanego o liczne włamania do altanek. Damian K. przyznał się do ponad 30 włamań. Za kradzieże z włamaniem grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Mężczyzna “wpadł” dzięki czujności policjantów, którzy w trakcie legitymowania ustalili, że jest poszukiwany. Damian K. powiedział policjantom, że mieszka na terenie ogródków działkowych. Funkcjonariusze postanowili to sprawdzić. W jego altance znaleźli piecyk - tzw. “kozę” i szybko stwierdzili, że kilka dni wcześniej taki sam grzejnik został skradziony podczas włamania do jednej z altan przy Alei 3-go Maja. Piecyk pokazano właścicielowi, a ten rozpoznał go jako swoją zgubę.

Ponadto w altanie i przybudówce policjanci znaleźli 400 różnego rodzaju przedmiotów pochodzących prawdopodobnie z włamań do altanek. Były to m.in.: elektronarzędzia, koce, narzędzia ogrodnicze, nawozy sztuczne, piłki do gry, śpiwory. Amator cudzej własności nie pogardził nawet kłódkami.
Jak ustalili policjanci szacunkowa wartość odzyskanego mienia wynosi kilka tysięcy złotych. Damian K. przyznał się do ponad 30 włamań. Okazało się, że był już wcześniej notowany przez policję. Teraz przebywa w areszcie.

Policjanci będą wnioskować o tymczasowe aresztowanie włamywacza. Dzisiaj mężczyzna stanie przed słupskim sądem. Za kradzieże z włamaniem grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

POLICJA RADZI - Zabezpiecz ogródek działkowy

Bolączką właścicieli ogródków działkowych są uszkodzenia mienia oraz kradzieże i włamania do altanek. Mamy z nimi do czynienia zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy to pogoda nie sprzyja spędzaniu dużej ilości wolnego czasu na działce, a domki i altanki stają się miejscem atrakcyjnym np. dla osób bezdomnych, narkomanów i amatorów cudzego mienia.
Aby ustrzec się przed wizytą intruzów, a także zminimalizować ryzyko poniesienia szkód pomorska policja zachęca aby działkowicze:

- zabezpieczyli sprzęt ogrodniczy, który najczęściej pada łupem złodziei,
- zabezpieczyli wejścia do altan dodatkowymi kratami, czy też zamontowaniem atestowanych zamków,
- unikali pozostawiania wewnątrz i w pobliżu altan materiałów łatwopalnych,
- często kontrolowali swoje działki, zwłaszcza te, które są znacznie oddalone od  miejsc uczęszczanych,
- jak najszybciej powiadamiali policję w przypadku zauważenia przestępstwa i nie zacierali śladów po działaniach sprawcy.

Ponadto:
- dobrze jest kiedy pracując lub odpoczywając na działce zwracamy uwagę na teren ogrodu sąsiada, na to, czy nie przebywają tam obce osoby,
- starajmy się zapamiętywać twarze obcych osób przebywających w obrębie ogrodów ponieważ mogą być potencjalnymi sprawcami przestępstw i wykroczeń, a rysopis może pomóc policji w ich zatrzymaniu,
- nie przechowujmy na działkach rzeczy wartościowych, a sprzęt elektroniczny i elektronarzędzia, jeżeli jest to możliwe, zabierajmy do domu.

Powrót na górę strony