Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wspólna granica - wspólne działanie

Data publikacji 30.01.2015

Szybki przepływ informacji i sprawdzone procedury decydują o powodzeniu działań Policji. Gdy areną ich jest granica, istotne staje się współdziałanie obydwu stron. Zależność tę znają policjanci z Polski i Niemiec, którzy w minioną środę przeprowadzili wspólnie działania pościgowe, realizując w ten sposób scenariusz, który może się wydarzyć również w rzeczywistości.

Doniesienie o przestępstwie na terenie Niemiec przyjmuje policjant po zachodniej stronie granicy. Sygnał o nim błyskawicznie przekazuje oficer jednostki w  Görlitz. Wszystko wskazuje, że sprawcy napadu skradzionym samochodem podążają w stronę granicy z Polską. Z punktu dowodzenia informacja o pościgu biegnie błyskawicznie do przygranicznego Świecka. Tam pracujący razem policjanci z obydwu krajów przekazują go do podległych jednostek. Zanim skradziony w Niemczech opel dotrze do mostu na Odrze, pojawią się tam radiowozy polskiej Policji. Za chwilę kolumna pojazdów przekracza rzekę, grupa pościgowa blokuje uciekinierów za miejscowością Przewóz, a polscy i niemieccy funkcjonariusze wspólnie zatrzymują przestępców.

Opis ten przedstawia przebieg ćwiczeń, jakie w tym tygodniu odbyły się na styku województw lubuskiego i dolnośląskiego. Brali w nich udział policjanci obydwu garnizonów, a towarzyszyli im funkcjonariusze niemieckiej Policji w Brandenburgii i Saksonii. Do udziału w pokazie zaproszono również media.

Zaaranżowana specjalnie na potrzeby szkolenia historia mogła mieć miejsce w rzeczywistości. Potwierdzają to dane, jakimi dysponuje Centrum Współpracy Służb w przygranicznym Świecku. Tylko w ubiegłym roku Centrum skutecznie koordynowało przebieg 34 pościgów transgranicznych, a w 154 przypadkach pośredniczyło w działaniach związanych z zatrzymaniem pojazdów, których kierowcy próbowali uniknąć kontroli. Dzięki bezpośredniej współpracy policjantów z obydwu krajów w trakcie działań po stronie polskiej zatrzymano 13 skradzionych pojazdów i ujęto 10 sprawców przestępstw. Przynajmniej taką samą ilość samochodów udało się zatrzymać przed dotarciem pościgu do granicy.

W obecnej sytuacji geopolitycznej sprawcy przestępstw nie ograniczają się do działania na jednym terenie, a graniczna Odra staje się jedynie symbolicznym punktem na mapie. Z tego założenia wychodzą również policjanci z Polski i Niemiec. Jeśli poszczególne służby pracować będą wyłącznie na własną rękę, ich skuteczność pozostawi wiele do życzenia. Odpowiednio koordynując swoje działania polscy i niemieccy policjanci są w stanie zatrzymać sprawców większości czynów.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / mj)

Powrót na górę strony