Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Natychmiastowa pomoc zapobiegła tragedii

Data publikacji 08.08.2016

St. sierż. Rafał Filipiak jadąc na służbę zauważył na drodze zderzenie dwóch pojazdów i zatrzymał się, aby udzielić pomocy. Funkcjonariusz spostrzegł nieprzytomnego mężczyznę i po stwierdzeniu braku tętna, natychmiast podjął reanimację. Gdyby nie szybka i zdecydowana reakcja policjanta cała sytuacja mogłaby skończyć się tragicznie.

Zdarzają się sytuacje niecodzienne, w których ludzie zachowują przysłowiową "zimą krew" i natychmiast, odważnie interweniują, aby ratować życie drugiemu człowiekowi. Tak było w ubiegły piątek (5 sierpnia 2016 r.). Funkcjonariusz ostrowskiej komendy st. sierż. Rafał Filipiak jadąc na służbę zauważył na drodze zderzenie dwóch pojazdów. Policjant zatrzymał samochód i ruszył z pomocą. Gdy zauważył nieprzytomnego mężczyznę, natychmiast do niego podbiegł. Po sprawdzeniu i stwierdzeniu, że brak jest wyczuwalnego tętna funkcjonariusz przystąpił do reanimacji.

Policjant wspólnie ze strażakami Ochotniczej Straży Pożarnej z Sobótki i Państwowej Straży Pożarnej z Ostrowa Wielkopolskiego reanimowali mężczyznę przez kilkanaście minut, aż do przyjazdu karetki. Po podłączeniu do specjalistycznego sprzętu 43-letni mężczyzna zaczął oddychać.

Jak mówi Rafał: „sytuacja wymagała niezwykłego opanowania i szybkości w działaniu, która niewątpliwie na długo zapadnie w mojej pamięci. Policjanci w trakcie takich sytuacji doświadczają, jak bardzo potrzebna i jakie znaczenie ma nasza służba, służba policjantów, strażaków, ratowników medycznych”.

St. sierż. Rafał Filipiak na co dzień pełni służbę w Ogniwie Patrolowo-Interwencyjnym Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim.

To właśnie szybka pomoc niesiona w pierwszych sekundach i minutach po wypadku, zasłabnięciu czy utracie przytomności ratuje ludzkie życie.

(KWP Poznań /dk)

Powrót na górę strony