Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Lubuska drogówka w trosce o bezpieczny weekend

Trwa długi weekend, a w związku z tym wzmożony ruch na drogach. Lubuscy policjanci czuwają nad bezpieczeństwem zmotoryzowanych podróżnych, tak aby każdy szczęśliwie dotarł do celu, a następnie bezpiecznie powrócił do domu. Jesteśmy do dyspozycji kierowców – gotowi służyć wszelką pomocą i radą.

Wiele osób w okresie długiego, sierpniowego weekendu wybiera się na długo wyczekiwany urlop czy wypoczynek – nad morze, w góry lub inne zakątki naszego kraju. To z kolei wiąże się ze wzmożonym ruchem na drogach. Województwo lubuskie znajduje się w takim specyficznym położeniu geograficznym, że łączy północ z południem. Tym łącznikiem w ujęciu drogowym jest droga ekspresowa S-3, którą wybiera wielu podróżnych, również z innych części Polski. Także bezpośrednie sąsiedztwo z Niemcami sprawia, że zmotoryzowani kierując się w stronę naszego zachodniego sąsiada czy innych krajów Europy jadą autostradą A-2, której ostatni odcinek położony jest właśnie w województwie lubuskim. Dlatego tak ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa na drogach, aby każdy kto wybiera się w krótszą czy dłuższą drogę szczęśliwie i bezpiecznie dojechał do celu, a później cało i zdrowo powrócił do domu.


Poza głównymi arteriami lubuscy policjanci są także obecni na pozostałych drogach naszego regionu, także tych o mniejszym natężeniu ruchu, w miastach, miasteczkach i wsiach, aby każdy uczestnik ruchu drogowego czuł się bezpiecznie. Mundurowi przeprowadzają kontrole drogowe, w trakcie których sprawdzana jest trzeźwość kierujących, dokumenty i uprawnienia wymagane podczas jazdy, a także stan techniczny kontrolowanych pojazdów. Policjanci zwracają uwagę na to, czy kierowcy i pasażerowie korzystają z pasów bezpieczeństwa, a dzieci przewożone są w specjalnych fotelikach. Sprawdzana jest również prędkość z jaką poruszają się kierowcy. Podczas pełnienia służby na drogach korzystają z nieoznakowanych radiowozów z video-rejestratorem i laserowych mierników prędkości. Warto przypomnieć, że to właśnie nadmierna prędkość jest najczęstszą przyczyną wypadków drogowych, dlatego temu problemowi policjanci poświęcą szczególną uwagę. Na te i inne wykroczenia drogowe, wpływające na nasze bezpieczeństwo będziemy reagować natychmiastowo i stanowczo.


Wybierając się w dłuższą podróż warto się do niej odpowiednio przygotować:
- wsiadając za kierownicę, bądźmy zrelaksowani, wypoczęci nie zapomnijmy o wymaganych podczas jazdy dokumentach (prawo jazdy, polisa OC, dowód rejestracyjny)
- sprawdźmy stan techniczny naszego samochodu i jego niezbędne wyposażenie
- nigdy nie kierujmy samochodem po alkoholu – jeśli mamy chociażby najmniejsze wątpliwości co do stanu naszej trzeźwości, udajmy się do jednostki Policji, gdzie o każdej porze dnia i nocy można sprawdzić trzeźwość
- podczas planowania podróży pamiętajmy, aby być przygotowanym na możliwe utrudnienia ruchu, które mogą być spowodowane np. pracami budowlanymi. Warto mieć wtedy w pogotowiu trasy alternatywne, którymi również dojedziemy do celu.


Nie zapominajmy, że na drodze odpowiadamy nie tylko za własne bezpieczeństwo, ale także innych użytkowników ruchu. Dlatego apelujemy o rozwagę i ostrożną, bezpieczną jazdę. Lubuscy policjanci są do dyspozycji wszystkich zmotoryzowanych, służymy wszelką pomocą i radą podróżnym tak, aby z długiego, sierpniowego weekendu pozostały tylko same dobre chwile i wspomnienia.

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 18.69 MB)

Pliki do pobrania

  • 18.69 MB
Powrót na górę strony